Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA!

Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA!

Śledzie to nieodłączna część świątecznego stołu. Można jednak wykorzystać kilka sposobów, aby w tym roku urozmaicić jego smak i wygląd. Warto też wiedzieć, jaki rodzaj śledzia wybrać oraz jak kupić dobrej jakości rybę. Co więc mamy do wyboru?

Matiasy

Są to młode śledzie poławiane wiosną. Konserwuje się je delikatnej solance. Aby wybrać dobrego matiasa, musimy szukać w beczce tych najbardziej tłustych. Mięso nie powinno być białe, ani ciemnożółte. Musi mieć natomiast jednolity kolor.

Bismarck

Ten rodzaj śledzia to po prostu podwójny filet w zalewie z octu, oleju, cebuli, gorczycy i liści laurowych. Czyli coś, co w Polsce często gości na stołach. Stanowią one doskonałą samodzielną przekąskę, ale również są dobrą podstawą do sałatek.

Rolmops

Rolmopsy to zrolowane filety śledzi, które marynuje się przed 35 dni w occie i soli. Do środka roladki wkłada się dodatki, najczęściej ogórki konserwowe i cebulę.

Piklingi

Ten rodzaj śledzia jest lekko solony i wędzony w całości (wraz z wnętrznościami i ikrą). W Polsce nie są one najbardziej popularne, ale Niemcy, Holendrzy i Skandynawowie się nimi zajadają.

Kipery

Są to śledzie wędzone bez głowy i wnętrzności. Ważne, aby wędzone śledzie wydzielały jedynie zapach wędzonki. W innym przypadku mogą być zepsute. Mięso natomiast powinno mieć jednolity kolor.

Moskaliki

Moskaliki są ulubionym przysmakiem Rosjan. Są to młode, malutkie śledzie, marynowane w całości lub po wypatroszeniu.

Smoki

Ostatnim popularnym rodzaje śledzia jest typ Smoki. Jest to po prostu uwędzony matias.

Ciekawe pomysły na świątecznego śledzia!

Rolada buraczkowa ze śledziem

Śledź podany w formie rolady buraczkowej ma nie tylko oryginalny, pyszny smak, ale również pięknie prezentuje się na świątecznym stole. Dzięki temu zrobisz na gościach wrażenie nie tylko smakowe, ale też wizualne. Sobie natomiast sprawisz frajdę, ponieważ przygotowanie takiej rolady nie jest monotonne, ani skomplikowane.

Zdjęcie Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA! #1

Przepis: Tutaj.

Sałatka śledziowa z porem

Śledź z porem to połączenie idealne. Sałatka ze śledzia i pora doskonale nadaje się jako potrawa na Boże Narodzenie, ale nie tylko. Taka sałatka jest pyszna i prosta w przygotowaniu, dlatego świetnie nadaje się na przekąskę na każdą imprezę!

Zdjęcie Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA! #2

Przepis: Tutaj.

Terrina ze śledzi

Terrina to francuski przysmak, który podbił cały świat. Świetnie komponuje się ona ze śledziem. Tym daniem z pewnością zdobędziesz serca wszystkich gości.

Zdjęcie Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA! #3

Przepis: Tutaj.

Sałatka śledziowa z buraczkami

Sałatka śledziowa z buraczkami to nieodłączna część świąt Bożego Narodzenia. Możesz ją jednak przygotować w niecodzienny sposób. Użycie małych słoiczków będzie o wiele bardziej efektowne, niż umieszczenie całej sałatki w misce.

Zdjęcie Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA! #4

Przepis: Tutaj.

Śledzie po turecku - w papryce i pomidorach

Śledzie wcale nie muszą być nudne. Można przygotować je na wiele sposobów, aby wzbogacić i urozmaicić ich smak. Warto więc samodzielnie przygotować śledzie po turecku z papryką i pomidorami. Z pewnością będą lepsze w smaku, niż te ze sklepu.

Zdjęcie Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA! #5

Przepis: Tutaj.

Śledzie pod pierzynką

Śledzie pod pierzynką to kolejny pomysł na ciekawe podanie śledzia. Warstwowa sałatka śledziowa to w prawdzie klasyczny przepis na śledzie z buraczkami, jednak podane w ten sposób z pewnością zrobią wrażenie na gościach.

Zdjęcie Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA! #6

Przepis: Tutaj.

Śledzie w sosie musztardowym

Śledź w sosie musztardowym to idealna przekąska, jak i jedno ze świątecznych dań. Nie daj się zmylić prostym przepisem. Smak śledzi w sosie musztardowym wszystkich zachwyci.

Zdjęcie Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA! #7

Przepis: Tutaj.

Nadziewany Śledź "Kalejdoskop".

Nadziewany śledź to prosta, ale pyszna przekąska. Będzie ona ozdobą każdego stołu. Taka przystawka idealnie komponuje się ze świeżym chlebem.

Zdjęcie Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA! #8

Przepis: Tutaj.

Śledź na trzy sposoby

Śledź na trzy sposoby nie może być nudny. Śledź w sosie musztardowo-miodowym, tradycyjny śledź w oleju i śledź po skandynawsku wkomponują się w smakowe gusta wszystkich zaproszonych gości.

Zdjęcie Top 10 przepisów na świątecznego ŚLEDZIA! #9

Przepis: Tutaj.

Agnieszka

Polecane