Każdy z nas popełnia w kuchni te błędy!

Patrycja
Kulinaria
22.11.2020 21:02
Każdy z nas popełnia w kuchni te błędy!

W poniższym artykule przedstawiamy kulinarne mity, w które wierzą niemal wszyscy. Poznaj powszechne kuchenne błędy, które popełnia każdy z nas!

Zdjęcie Każdy z nas popełnia w kuchni te błędy! #1

Mikrofalówki są szkodliwe

Podgrzewanie jedzenia w mikrofali jest bardzo szybkim i prostym sposobem na przygotowanie posiłku. Wiele osób uważa, że proces ten pozbawia jedzenie, wartościowych składników odżywczych i wytwarza niekorzystne promieniowanie. Jak się okazuje, nie jest to prawda!

Wpływ mikrofali na wartości odżywcze podgrzewanego jedzenia, nie różni się drastycznie, od innych form obróbki termicznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapewnia, że promieniowanie z mikrofali nie wpływa negatywnie na ludzki organizm. Zatem szkodliwość mikrofali to mit.

Zdjęcie Każdy z nas popełnia w kuchni te błędy! #2

Dodanie soli do wody przyspiesza jej gotowanie

To często powtarzany mit. Dodanie soli do wody wcale nie przyspiesza czasu jej gotowania, jedynie zmienia smak na słony. Słona woda wymaga więcej czasu, aby się zagotowała niż zwykła niesolona. Temperatura wrzenia jest podwyższona, a czas potrzebny do zagotowania wody dłuższy.

Zdjęcie Każdy z nas popełnia w kuchni te błędy! #3

Czerwona ciecz w steku to krew

Uwielbiasz mięso i jesteś fanem steków wołowych? Jako specjalista wiesz, że po usmażeniu mięso przez chwile musi odpocząć, by było miękkie i soczyste. Dodatkowo musi z niego wypłynąć czerwona ciecz. Czy to krew? Nie, to mioglobina, czyli białko które mienia kolor na czerwony gdy mięsa jest krojone, wystawione na działanie powietrza lub podgrzewane. Nie ma obaw, czerwona ciecz w steku to nie krew, a mięso jest bezpieczne do spożycia!

Zdjęcie Każdy z nas popełnia w kuchni te błędy! #4

Makaron należy przelać zimną wodą

Po ugotowaniu należy przelać makaron zimną wodą. To bardzo często powtarzany, kuchenny mit. Przelanie makaronu zimną wodą jedynie go wyziębi i wypłucze z niego naturalną skrobię, przez co nie będzie odpowiednio łączył się z sosem. Jeśli nie chcesz, aby makaron był posklejany, znacznie lepszym pomysłem będzie dodanie do niego kilka kropli oliwy z oliwek.

Zdjęcie Każdy z nas popełnia w kuchni te błędy! #5

Gotowanie mrożonek

Choć wydawało by się, że gotowanie lub pieczenie zamrożonej żywności pozwoli zaoszczędzić czas, to mit! Warzywa, mięso i ryby trzeba najpierw rozmrozić zgodnie z zasadą łańcucha chłodniczego. Oznacza to, że z zamrażarki najpierw przenosimy je do lodówki, a po kilku godzinach do temperatury pokojowej. Pamiętaj żeby odlać nadmiar wody z rozmrożonej żywności, dzięki temu potrawa nie zmieni się w papkę.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną