Przy niedoczynności tarczycy pojawia się mnóstwo zdrowotnych problemów. Ciągłe zmęczenie, spowolnienie metabolizmu, otyłość, zatrzymywanie wody w organizmie, obrzęk twarzy i szyi, zaparcia- to niektóre z objawów z tej choroby. Dowiedz się jak dbać o organizm przy niedoczynności tarczycy. Jakie ćwiczenia są najlepsze przy tej chorobie?
Objawy niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy to choroba wywołana niedoborem hormonów tarczycy, który powoduje wiele zdrowotnych problemów. Wśród głównych objawów niedoczynności tarczycy należy wymienić osłabienie, zmęczenie, senność, uczucie ciągłego zimna.
Problemy z przemianą materii, spowolnienie metabolizmu, zaparcia, przybieranie na wadze mimo małego apetytu, nadwagę. Dochodzi do zatrzymywana wody w organizmie, obrzęków twarzy, szyi, pojawienia się drugiego podbródka. Włosy stają się łamliwe i wypadają, skóra jest sucha i zaczyna się łuszczyć.
Spada libido, pojawiają się bolesne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę. Bóle głowy, mięśni i stawów. Obniżenie nastroju, a nawet depresja.
Leczenie niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy wymaga stałego przyjmowania odpowiednich leków, zawierających lewotyroksynę, które regulują poziom hormonów oraz regularnych kontroli poziomu stężenia TSH.
Bardzo ważne jest zachowanie zbilansowanej diety i regularna aktywność fizyczna. Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać przy niedoczynności tarczycy?
Ćwiczenia przy niedoczynności tarczycy
Przy niedoczynności tarczycy warto regularnie ćwiczyć. Aktywność fizyczna jest niezbędna w walce o zdrowie i dobre samopoczucie. Warto ćwiczyć co najmniej 2-3 razy w tygodniu.
Mogą to być spacery, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, treningi w domu lub na siłowni pod okiem trenera. Szybki powrót do formy zapewni trening interwałowy (HIIT).
Trening przy niedoczynności tarczycy
Trening interwałowy HIIT (ang. High Intensity Interval Training),to ćwiczenia w których intensywne serie przeplatane są z umiarkowanym wysiłkiem. Przyspiesza metabolizm, szybko spala tłuszcz, zwiększa wytrzymałość i wydolność organizmu.
Trening interwałowy- rozgrzewka:
- 1 minuta- pajacyki
- 1 minuta- bieg bokserki
- 2 minuty ćwiczenia rozciągające: skłony, skręty tułowia, wymachy nóg i rąk
Plank- deska
Połóż się na brzuchu, ręce ustaw pod barkami, oprzyj łokcie na podłodze, pod kątem 90 stopni. Wyprostuj i złącz nogi, palce stóp oprzyj na podłodze. Unieś wyprostowane ciało w górę. Mocno napnij brzuch, uda i pośladki, ściągnij łopatki. Ciało ma znajdować się w linii prostej, czyli pozycji deski- wytrzymaj 30 sekund. To proste i skuteczne ćwiczenie, które wzmocni wszystkie mięśnie.
Bieg w podporze
Oprzyj się na wyprostowanych dłoniach i ustaw ciało w podporze. Rozstaw nogi, stopy oprzyj na podłodze, a kolana tuż nad ziemią. Zacznij naprzemiennie przyciągać kolana do klatki piersiowej, tak jakbyś się wspinał. Ćwiczenie to pozwoli szybko spalić tkankę tłuszczową.
Krokodylki
To zestaw czterech ćwiczeń: przysiad, deska, pompka i wyskok, wykonywanych bez przerwy. Stań prosto, następnie zejdź do przysiadu i dotknij rękami podłogi. Wykonaj skok i wyciągnij nogi do tyłu, przejdź do pozycji deski. Zbliż klatkę piersiową do podłogi, wykonując pompkę. Wróć do pozycji przysiadu, a następnie wstań lub wyskocz do góry.