Zaskakujący zwrot na rynku nieruchomości! Co to oznacza dla kupujących?

Martyna P.
Biznes i finanse
22.05.2023 9:32
Zaskakujący zwrot na rynku nieruchomości! Co to oznacza dla kupujących?

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków decyduje się na zakup mieszkania. Po ciężkim okresie rynek deweloperski przeżywa rozkwit. Sytuacja diametralnie się odwróciła.

 

Stagnacja na rynku nieruchomości w 2022 roku

Przypomnijmy, że w 2022 roku popyt na mieszkania znacznie spadł. Wszystko za sprawą wysokiej inflacji i pesymistycznych prognoz. Ponadto bardzo ciężko było dostać kredyt. Zasady ustalania zdolności kredytowej zostały zaostrzone. Wielu Polaków nie mogło pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu na własne mieszkanie. Ludzie obawiali się także sytuacji ekonomicznej w kraju.

 

Deweloperzy kusili atrakcyjnymi cenami

W związku z powyższymi czynnikami liczba osób składających wnioski o kredyt hipoteczny spadła o połowę (w stosunku do 2021 roku).

Deweloperzy mieli związane ręce. Budowy mieszkań zostały wstrzymane.

Aby wybrnąć z trudnej sytuacji, zdecydowali się na wprowadzenie atrakcyjnych cen nieruchomości.

 

Boom na mieszkania od deweloperów

W marcu 2023 roku nastąpiło ożywienie na rynku nieruchomości. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na poluzowanie przepisów dotyczących zasad zaciągania pożyczek i kredytów.

Krok ten spowodował, że wielu Polaków podjęło decyzję o zakupie mieszkania.

 

Zdjęcie Zaskakujący zwrot na rynku nieruchomości! Co to oznacza dla kupujących? #1

Podpisywanie umów gwarancyjnych

Po tym, jak rynek nieruchomości się ożywił, deweloperzy wycofali się z atrakcyjnych ofert. Ceny nieruchomości znowu zaczęły wzrastać. W obawie przed kolejnymi podwyżkami wiele osób podpisało z deweloperami umowy rezerwacyjne, które gwarantują ustaloną cenę.

 

Chętnych jest więcej niż dostępnych mieszkań

Okazuje się, że dostępnych mieszkań jest mniej niż chętnych osób. Po okresie przestoju wiele inwestycji jest niedokończonych. Deweloperzy dopiero wznawiają budowy. Dlatego też na własne M trzeba trochę poczekać.

 

Polacy czekają na rządowy program mieszkaniowy

Wiele osób odkłada decyzję zakupie własnej nieruchomości do czasu wejścia w życie nowego programu mieszkaniowego (Bezpieczny Kredyt 2%). Deweloperzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania mieszkaniami w drugiej połowie 2023 roku.

Więcej o programie przeczytasz w naszym ARTYKULE.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną