We wtorek pojawiła się pozytywna informacja o tym, że rząd przyjął projekt ustawy „Bezpieczny Kredyt 2%”. Już w lipcu 2023 r. kredytobiorcy powinni mieć możliwość skorzystania z nowej oferty.
O programie „Bezpieczny Kredyt 2%”
Celem tego programu jest pomoc w zakupie pierwszego mieszkania.
Program jest gwarancją oprocentowania kredytu w wysokości 2%. Waldemar Buda wyjaśnił, że pozostałą część będzie dopłacało państwo.
Pomoc mogą uzyskać osoby do 45 roku życia.
WAŻNE: Jeśli o kredyt ubiegają się dwie osoby prowadzące gospodarstwo domowe, wówczas jedna z nich musi mieć mniej niż 45 lat.
Ważną informacją jest to, że kredyt udzielany będzie wyłącznie na pierwsze mieszkanie.
Kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych.
Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat.
W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe.
Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej.
Program na trwać od 1 lipca 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku.
„Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%” – czytamy na gov.pl
Więcej przykładów i ważnych informacji znajdziesz TUTAJ.
Rząd przyjął projekt ustawy!
Na wtorkowym posiedzeniu (14.03.2023 r) rząd przyjął projekt ustawy „Bezpieczny Kredyt 2%”. Członkowie rządu poinformowali, że już w lipcu banki powinny mieć w swojej ofercie nowy kredyt.
„To pierwszy tak duży i powszechny program mieszkaniowy, który obejmuje zakup mieszkania lub domu albo budowę domu. #BezpiecznyKredyt to równa stopa procentowa, ale też równa spłata kapitałowa w całym okresie kredytowania” – czytamy słowa Waldemara Budy na Twitterze.
Jakie warunki należy spełnić?
- Osoby, które chcą ubiegać się o wsparcie nie mogą posiadać mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu,
- Kwota kredytu dla jednej osoby nie będzie mogła przekroczyć 500 tysięcy złotych. W przypadku kredytobiorcy, który prowadzi gospodarstwo z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko, kwota ta nie może przekroczyć 600 tysięcy złotych,
- Maksymalna cena nieruchomości będzie mogła wynieść 700 lub 800 tysięcy złotych (wkład własny nie może być wyższy niż 200 tysięcy złotych),
- Kredytobiorca musi posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać,
- kredytobiorca oraz osoby wchodzące w skład jego gospodarstwa domowego nie są stronami umowy innego kredytu udzielonego w celu nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego, lub domu jednorodzinnego.