"Wczasy pod gruszą". Dofinansowanie do urlopu. Dla kogo i na jakich zasadach?

Agnieszka
Dofinansowania
19.05.2023 11:47
"Wczasy pod gruszą". Dofinansowanie do urlopu. Dla kogo i na jakich zasadach?

Zorganizowanie wyjazdu na wakacje często wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Duża część pracowników wciąż może jednak uzyskać częściowe finansowanie wyjazdu. Mowa o świadczeniu potocznie zwanym “wczasy pod gruszą”. 

“Wczasy pod gruszą” - na czym polegają?

“Wczasy pod gruszą” są dopłatami do urlopu wypoczynkowego, wypłacanymi przez pracodawcę. Świadczenie to ma na celu częściowe sfinansowanie urlopy wypoczynkowego i można je otrzymać bez względu na to, czy zostajemy w domu, czy wyjeżdżamy. 

“Wczasy pod gruszą” - skąd pochodzi dofinansowanie?

Finansowanie “wczasów pod gruszą” pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych natomiast zakładany jest przez firmy, które zatrudniają co najmniej 50 osób na umowę o pracę. Takie firmy są zobowiązane do założenia takiego funduszu.

Mniejsze firmy również mogą taki fundusz założyć, jednak nie jest to dla nich obowiązkowe.

“Wczasy pod gruszą” - kto może otrzymać dopłatę do urlopu wypoczynkowego?

Pracodawca, który ma założony fundusz świadczeń socjalnych, może te pieniądze przeznaczyć właśnie na fundowanie wczasów pod gruszą. 

Pieniądze jednak nie są wypłacane każdemu pracownikowi. Po pierwsze, pracownik musi być zatrudniony na umowę o pracę. Po drugie, pracodawca decyduje o przyznaniu urlopu pod gruszą dopiero po tym, jak zapozna się z indywidualną sytuacją materialną i życiową danego pracownika.

Dodatkowym warunkiem, aby otrzymać wypłatę świadczenia urlopowego jest pobranie przez pracownika 14 dni nieprzerwanego urlopu. Jeśli pracownikowi nie zostało tyle dni urlopu, nie będzie mógł otrzymać świadczenia. 

Świadczenie może być przyznawane nawet emerytowanym byłym pracownikom i rencistom. 

Pracodawca nie ma obowiązku dofinansowania “wczasów pod gruszą”, ponieważ pieniądze zebrane w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mogą zostać przekazane także na inne cele:

  • działalności kulturalno-oświatowej lub sportowo-rekreacyjnej;
  • zapewnienia opieki nad dziećmi;
  • pomocy materialnej;
  • mieszkaniowe.

Pracownik nie może więc w żaden sposób wymagać od pracodawcy, aby przyznał mu to świadczenie. Konieczne jest natomiast złożenie u pracodawcy wniosku o “wczasy pod gruszą”. 

“Wczasy pod gruszą” - zasady korzystania

Jeśli jednak już jakiś pracownik otrzymał świadczenie, to może je wykorzystać w praktycznie dowolny sposób. Warunkiem jest oczywiście wzięcie urlopu. 

Nie trzeba jednak nigdzie wyjeżdżać, a urlopy wraz z otrzymanym świadczeniem można spędzić w domu.

Nie trzeba też w żaden sposób dokumentować tego, na co wydało się otrzymane pieniądze z funduszu. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną