Czy to koniec programu Bezpieczny Kredyt?! Rynek nieruchomości może się diametralnie zmienić.

Martyna
Biznes i finanse
20.11.2023 19:56
Czy to koniec programu Bezpieczny Kredyt?! Rynek nieruchomości może się diametralnie zmienić.

2023 rok był przełomowy, jeżeli chodzi o rynek nieruchomości. Wprowadzony program Bezpieczny Kredyt przyniósł gwałtowny wzrost popytu i sprzedaży. Niestety to spowodowało ogromny wzrost cen. Niemniej jednak, na horyzoncie pojawiają się niepokojące sygnały wskazujące na możliwe zakończenie tego programu, co budzi obawy zarówno wśród potencjalnych nabywców, jak i osób planujących sprzedaż nieruchomości.

Czy to koniec programu Bezpieczny Kredyt ?

W ostatnim czasie krążą pogłoski o możliwym zakończeniu programu Bezpieczny Kredyt. Nowy rząd to nie jedyna przyczyna tych obaw. Okazuje się, że istnieje ryzyko wyczerpania limitu środków pieniężnych na przyszły rok. Te doniesienia mogą skłonić wielu potencjalnych nabywców do przyspieszenia procesu zakupu nieruchomości, podtrzymując jednocześnie wysoki poziom popytu, który utrzymuje się od kilku miesięcy.

Dla branży deweloperskiej i sprzedających nieruchomości obecna sytuacja stanowi nie lada zagrożenie. Wiele osób boi się, że popyt na nieruchomości spadnie, a co za tym idzie Nowy rząd podejmie decyzję o zawieszeniu programu Bezpieczny Kredyt. 

Ceny nieruchomości

Bez wątpienia program Bezpieczny Kredyt wpłynął na wzrost cen nieruchomości. Rosnąca inflacja, popyt na zakup własnego mieszkania to tylko niektóre czynniki, które przyczyniły się do tej sytuacji. Z danych wynika, że:

W drugim kwartale 2023 r. średnio za m kw. mieszkania na rynku pierwotnym trzeba zapłacić 9718 zł, a w przypadku wtórnego – 7938 zł. Prawie osiem lat temu stawki ofertowe sięgały 4976 zł i 4254 zł. - money.pl

Coraz więcej osób, ze względu na wysokie koszty zakupu czy wynajmu mieszkania, zmuszona jest pozostać pod dachem rodziców. Taka sytuacja nie tylko wpływa na ich niezależność, lecz także utrudnia rozwijanie się i budowanie własnego życia. W tej perspektywie program Bezpieczny Kredyt staje się istotnym narzędziem, które może zaoferować młodym ludziom szansę na zdobycie własnego miejsca do życia.

Informację dotyczące likwidacji programu nigdy nie zostały potwierdzone, więc na chwilę obecną możemy doceniać tę opcję i cieszyć się możliwością korzystania z niej. Z pewnością dla wielu młodych ludzi jest to jedyna szansa na zapewnienie sobie swojego własnego lokum.

Kluczowe Punkty
  • 2023 rok przyniósł gwałtowny wzrost popytu i sprzedaży nieruchomości dzięki programowi Bezpieczny Kredyt.
  • Pojawiły się obawy o możliwe zakończenie programu, co mogło wpłynąć na przyspieszenie procesu zakupu nieruchomości przez potencjalnych nabywców.
  • Ceny nieruchomości wzrosły, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wyniosła 9718 zł na rynku pierwotnym i 7938 zł na rynku wtórnym.
  • Wzrost cen zmusza coraz więcej osób do pozostania pod dachem rodziców, co utrudnia rozwijanie się i budowanie własnego życia.
  • Informacje o likwidacji programu nie zostały potwierdzone, dzięki czemu młodzi ludzie mają nadal szansę na zdobycie własnego mieszkania.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną