Koniec z umowami na okres próbny? Niejasności w przepisach!

Martyna
Prawo
20.05.2023 19:15
Koniec z umowami na okres próbny? Niejasności w przepisach!

Nowe przepisy określające zawieranie umów między pracodawcą, a pracownikiem są uważane przez wiele firm za niejasne. W związku z tym wiele przełożonych decyduje się na zawarcie umowy na czas określony przykładowo na okres pół roku. Przedstawiamy z czego wynikają problemy.  

Nowe przepisy 

26.04.2023 r. w życie weszła nowelizacja dotycząca zawierania umów między pracodawcą, a pracownikiem. Zgodnie z założeniem firma ma obowiązek określenia czasu trwania umowy na czas określony, po okresie próbnym. 

Jednak wiele osób zwraca uwagę na fakt, że to właśnie okres próbny ma służyć ocenie czy pracownik nadaje się na dane stanowisko. Po okresie sprawdzającym pracownicy mogą traktować takie deklaracje jako zobowiązanie do dalszego zatrudnienia. 

Okres próbny  

Dotychczas okres próbny mógł być zawierany maksymalnie na czas 3 miesięcy. Od 26.04.2023 r. czas trwania kontraktu ma zależeć od długości kolejnej umowy, którą firma zaoferuje pracownikowi, jeżeli pozytywnie wypełni obowiązki w trakcie umowy wstępnej. 

Zatem w umowie próbnej należy wskazać okres, na który pracodawca i pracownik mają zamiar zawrzeć kontrakt w kolejnej umowie na czas określony. Niektóre firmy obawiają się, że zamiar dalszego zatrudnienia będzie traktowany jako przymus do dalszego zatrudnienia.  

Należy również pamiętać, że: 

Łączny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony może wynosić maksymalnie 33 miesiące. Niezależnie od tego pracownik i pracodawca mogą zawrzeć nie więcej niż 3 umowy na czas określony.” - gazetaprawna.pl 

Okres wypowiedzenia 

Najlepszą umową dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony. Daje ona osobie zatrudnionej poczucie stabilności i ochronę przed nagłą utratą pracy.  

Co ciekawe zarówno w przypadku umowy zawartej na czas określony i nieokreślony obowiązują te same okresy wypowiedzenia: 

“Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony jest taki sam i wynosi 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, miesiąc w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy lub 3 miesiące dla pracowników zatrudnionych co najmniej 3 lata.” - poradnikprzedsiębiorcy.pl 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną