Kara finansowa dla TVP! Stacja naruszyła ustawę KRRiT

Kara finansowa dla TVP! Stacja naruszyła ustawę KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o nałożeniu kary finansowej na stację TVP. Powodem jest złamanie ustawy, które miało miejsce rok temu.

Kara finansowa dla TVP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę pieniężną na Telewizję Publiczną za materiał wyemitowany w “Wiadomościach”. Do naruszenia ustawy doszło 4 maja 2020 roku, czyli ponad rok temu.

Decyzja o nałożeniu kary padła już we wrześniu ubiegłego roku. Co ciekawe jednak, informacja ta nie trafiła do opinii publicznej. Niedawno jednak, polski regulator rynku opublikował sprawozdanie z rocznej działalności, gdzie znalazła się ta informacja.

 

Jaką ustawę złamała TVP?

Kara w wysokości 30 tysięcy złotych została nałożona na stację z powodu tego, że podczas emisji “Wiadomości” TVP informowało o rozpoczęciu emisji włoskiego serialu "Włoska rodzina" na antenie TVP. W materiale promowano także inne produkcje publicznego nadawcy takie jak: "Leśniczówka", "Jaka to melodia?" czy spektakl Teatru Telewizji podając godziny ich emisji.

Natomiast obowiązująca ustawa zakazuje promowania pozycji z ramówki nadawcy podczas serwisu informacyjnego.

– TVP naruszyła przepisy ustawy o radiofonii i telewizji poprzez zamieszczenie treści autopromocyjnych w trakcie trwania serwisu informacyjnego. Z tego powodu stacja musiała zapłacić 30 tys. zł. kary – przekazała "Press" rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska.

 

Stacja TVP komentuje sprawę

– Telewizja Polska, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, w różnych formach informuje o ważnych wydarzeniach antenowych. Taka też była intencja stacji. Interpretacja stosownych przepisów pozostawia wątpliwości, niemniej TVP przyjmuje do stosowania stanowisko wyrażone w ww. decyzji KRRiT – odpowiedziało biuro prasowe TVP.

 

Kary finansowe dla TVP w 2020 rok

W sprawozdaniu z 2020 roku znajdziemy też inne kary dla TVP:

-10 tys. zł kary za przerwanie audycji reklamą,

-5 tys. zł za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących udogodnień dla osób niepełnosprawnych w postaci napisów dla niesłyszących na antenie TVP Sport,

-10 tys. zł za nieprzestrzeganie udziału co najmniej 50 proc. audycji europejskich wytworzonych przez producentów niezależnych na antenach TVP Seriale i TVP Historia.

 

 

 

 

 

Agnieszka

Polecane