Kara za nieopłacenie abonamentu RTV. Jak jej uniknąć?

Agnieszka

Lifestyle

Nov. 8, 2018, 11:17 a.m.

Kara za nieopłacenie abonamentu RTV. Jak jej uniknąć?

Poczta Polska już od jakiegoś czasu intensywnie działa na rzecz ściągania abonamentu RTV. Za jego niepłacenie grozi kara 1500 zł. Pisma opiewające na taką właśnie kwotę otrzymało już tysiące Polaków.

Zdjęcie Kara za nieopłacenie abonamentu RTV. Jak jej uniknąć? #1

Kwota 1500 zł to zsumowanie kosztów abonamentu z ostatnich 5 lat oraz doliczenie odsetek za zwłokę. Pismo takie otrzymują osoby, które mają zarejestrowany odbiornik telewizyjny lub radiowy, ale przestały płacić abonament.

Rząd postanowił uszczelnić system ściągania abonamentu RTV, ponieważ płaciło go jedynie 8% osób do tego zobowiązanych. Jeśli ktoś nie opłaci kary w wysokości 1500 zł, Poczta Polska skieruje sprawę do Urzędy Skarbowego, który będzie miał możliwość zajęcia konta dłużnika. Tylko w 2016 roku takie postępowanie dotyczyło aż 30 000 osób.

Jak uniknąć płacenia tej kary? Prawnicy znaleźli sposób

Zdjęcie Kara za nieopłacenie abonamentu RTV. Jak jej uniknąć? #2

Jak donosi AntyRadio – kruczek prawny tkwi w przepisach z 2007 roku. Poczta Polska od 2008 roku miała nadać każdemu odbiornikowi radiowemu oraz TV indywidualny numer oraz powiadomić o tym właściciela odbiorników. W większości przypadków jednak prawo to zignorowano.

Jeśli więc otrzymasz wezwanie do zapłaty kary, możesz wystosować takie pismo do 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty:

W odpowiedzi na otrzymane pismo z UP nr …... z dnia …....., powołując się na art. 73 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, wnoszę o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mnie wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV.

Dokumenty proszę wysłać na mój adres pocztowy.

Źródło: https://3obieg.pl/wezwanie-do-zaplaty-pomysl-zanim-cie-okradna/

Jeśli Poczta Polska nie zastosowała przepisów z 2007 roku, odpowie, że postępowanie zostaje zamknięte, ponieważ rejestracja odbiornika nie nastąpiła.

Pomimo takiej odpowiedzi Poczty, rzecznik prasowy przekonuje, że płacenie abonamentu również w takim przypadku jest konieczne. Sposób ten więc nie musi zadziałać, jednak zawsze warto spróbować. Nic na tym nie stracimy, a w najlepszym przypadku zaoszczędzimy sporą sumę pieniędzy.