TVP i Polsat zapłacą za sylwestrowe audycje! KRRiT nałożyła kary!

Martyna

Newsy

19.09.2022 9:23

TVP i Polsat zapłacą za sylwestrowe audycje! KRRiT nałożyła kary! źródło okładki: https://www.instagram.com/p/CYML2CkIrJp/

Na stacje TVP i Polsat zostały nałożone kary finansowe w wysokości 35 tysięcy złotych. Wszystko za sprawą zeszłorocznych imprez sylwestrowych i ich promocji. O co dokładnie chodzi? Jakie zastrzeżenia miała Krajkowa Rada Radiofonii i Telewizji?

 

Ukryty przekaz handlowy?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nałożyła karę finansową z powodu autopromocji imprez sylwestrowych w programach informacyjnych na antenie TVP oraz Polsat.

Skargi napływały od Jana Dworaka, Juliusza Brauna, byłego członka KRRiT Krzysztofa Lufta oraz byłego prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego.

Mężczyźni twierdzili, że „Wiadomości TVP1” w grudniu 2021 roku zbyt dużo czasu antenowego poświęciły na publikowanie treści związanych z „Sylwestrem Marzeń” w Zakopanem.

W skardze można przeczytać:

„Trwający 18 minut (ponad połowę całego programu) blok materiałów poświęconych audycji, która będzie emitowana na innej antenie tego nadawcy, w istocie był przekazem handlowym dotyczącym produktu, jakim jest program telewizyjny”.

Mężczyźni podkreśli jednocześnie, że w dniu promocji padł rekord zakażeń Covid-19 – o czym w audycji nie wspomniano.

Sugerowali także, że "Wiadomości" TVP z 29 i 31 grudnia 2021 roku emitowały ukryty przekaz handlowy promujący "Sylwestra marzeń z Dwójką".

Panowie twierdzą, że celem przekazu prezentowanego na antenie było zachęcenie widzów do obejrzenia promowanej audycji.

 „Został precyzyjnie podany termin emisji promowanej audycji (31 grudnia 2021 r. godz. 20:00). Na koniec „Wiadomości” temu tematowi poświęcono kolejny materiał i rozmowę, co w sumie dało ponad dwie trzecie czasu programu informacyjnego” – dodano w skardze.

W związku z tymi „zarzutami” sprawa została skierowana w kwietniu do KKRiT.

Wszczęto postępowanie w sprawie ukarania Spółki Telewizja Polska SA karą pieniężną na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy.

 

TVP i Polsat zapłacą kary finansowe!

Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT w rozmowie z dziennikarzami „Wirtualnemedia.pl” poinformowała, że w ostatnich dniach zapadły dwie decyzje w tej sprawie:

  • na TVP SA została nałożona kara pieniężna w wysokości 35 tys. zł w związku z autopromocją „Sylwestra Marzeń” w audycji „Wiadomości” (29 i 31 grudnia 2021 r.);
  • na Telewizję Polsat Sp. z o.o. została nałożona kara pieniężna w wysokości 35 tys. zł w związku z autopromocją „Sylwestrowej Mocy Przebojów” w audycji „Wydarzenia” (30 grudnia 2021 r.).

 

TVP i Polsat odpowiadają!

W związku z finałem tej sprawy Telewizja Polsat zapowiada odwołanie, gdyż nie zgadza się z decyzją. Dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Telewizji Polsat podkreśla, że materiał nie miał mieć komercyjnego charakteru.

Telewizja TVP również czuje się niesprawiedliwie potraktowana i uważa, że KRRiT zastosowała wybiórcze traktowanie.