Na mieszkańca województwa pomorskiego została nałożona gigantyczna kara finansowa. Ma to związek ze ściąganiem należności za niepłacenie abonamentu RTV. Mężczyzna nazywany jest „rekordzistą”.
Kary finansowe za niepłacenie abonamentu RTV
Abonament RTV mają obowiązek zapłacić wszystkie osoby, które posiadają zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny – w mieszkaniu, innym lokalu, czy samochodzie.
Wielu Polaków unika jednak płacenia abonamentu RTV. Ma to jednak swoje konsekwencje.
Windykacją należności z tytułu abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska. Okazuje się, że osoby niepłacące należności będą weryfikowane przez Urząd Skarbowy. Gdy okaże się, że użytkownik nie płacił dotychczas należności, dostanie wezwanie do zapłaty. Jej wysokość będzie równa 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej.
Osobom, które unikają obowiązku zapłaty wystawiany jest wniosek o egzekucje, który trafia do komornika. Na drodze procesu egzekucyjnego komornik może zająć środki na koncie.
Musi zapłacić 187 tysięcy złotych kary
Resort Finansów udzielił wywiadu dla dla portalu Interia Biznes. Okazuje się, że pewien mężczyzna z województwa pomorskiego został ukarany karą finansową w wysokości 187 tysięcy złotych.
Skąd aż tak wysoka kara?
Przypomnijmy, że kara za niepłacenie abonamentu równa jest 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej – 819 złotych.
Prawdopodobnie mężczyzna jest właścicielem firmy/przedsiębiorcą. W związku z tym zobowiązany jest do uiszczania opłaty za każdy odbiornik telewizyjny lub radiowy. Dlatego też kara wyniosła aż 187 tysięcy złotych.
Tyle wyegzekwowano w innych regionach Polski
Portal podał również inne kwoty wyegzekwowane przez Urzędy Skarbowe w poszczególnych województwach Polski:
- łódzkie – 82 tysiące złotych,
- mazowieckie – 59 tysięcy złotych,
- dolnośląskie 0 76 tysięcy złotych,
- podlaskie -61 tysięcy złotych.
Koniec z abonamentem RTV od stycznia 2025?
Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważają, że abonament RTV w obecnej formie nie jest dobrym rozwiązaniem. Dążą do jego zniesienia. Politycy rozważają natomiast wprowadzenie innej obowiązkowej opłaty rocznej. Jej wysokość ma być symboliczna i wynosić około 9 złotych miesięcznie. Miałaby ona być pobierana automatycznie przy rozliczaniu PIT (lub CIT). Obecne ulgi zostałyby utrzymane. Ponadto rządzący rozważają zwolnienie z opłaty młodzież do 26. roku życia. Osoby, które będą chciały skorzystać ze zwolnienia będą musiały złożyć deklarację oraz wyrazić zgodę na ewentualną kontrolę.
Zmiany planowane są również w zakresie finansowanie mediów publicznych.
Bogdan Zdrojewski w rozmowie z portalem „wirtualnemedia” ujawnił, że prace nad reformą już trwają.
Badania Smartscope przeprowadzone dla Interii wskazują, że 80% Polaków chce zlikwidowania abonamentu RTV.
Abonament RTV W Polsce
Wysokość abonamentu RTV w Polsce
Stawka za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 miesięcznie. Rocznie jest to 327,60 złotych.
Stawka za sam radioodbiornik wynosi 8,70 złotych. Rocznie jest to 104,40 złotych.