Rząd przyjął projekt ustawy! Kolejne zmiany dla telewidzów!

Justyna

Newsy

03.12.2022 10:00

Rząd przyjął projekt ustawy! Kolejne zmiany dla telewidzów!

Piloty milionów telewidzów w Polsce zostaną zaprogramowane na nowo. Taką decyzję podjął Rząd podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. Sprawdź co się zmieni!

Posiedzenie Komisji Finansów Publicznych

Podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych przyjęto poprawkę do projektu ustawy budżetowej na 2023 rok, która zakłada zwiększenie dofinansowania dla TVP i Polskiego Radia z obecnych blisko 2 mld zł do 2,7 mld zł.

To jednak nie koniec zmian. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Wprowadzają one zmiany do zasady must carry, must offer, dotyczącej obowiązku udostępniania kanałów przez płatnych operatorów.

TVP na pierwszych przyciskach

Na pierwszych miejscach listy programów mają znaleźć się stacje państwowego nadawcy. Według obowiązujących przepisów operator musi włączać do swojej siedem następujących stacji: TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, z obowiązkowej listy wypadną wszystkie komercyjne kanały. Zostaną TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawią się TVP Info i TVP Kultura. Pięć stacji nadawanych przez TVP znajdzie się też na pierwszych pięciu przyciskach na pilotach.

Zmiana będzie nieodczuwalna?

Rząd tłumaczy zmiany troską o widzów. Dodatkowo o zaprogramowanie na nowo pilotów Polaków od miesięcy zabiegał Jacek Kurski, były już prezes TVP. Władza tłumaczy zamiar lepszego eksponowania kanałów państwowej telewizji „wartością publiczną”.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało oświadczenie, w którym uspokaja, że „z perspektywy widza zmiana może być nieodczuwalna”. KRRiT będzie mogła objąć obowiązkiem rozprowadzania wszystkie programy, których dotyczy on obecnie. Bo to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podejmie decyzję po przeprowadzeniu konsultacji.

Większa elastyczność KRRiT

Jednocześnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) będzie mogła w drodze rozporządzenia dopisać do listy do 30 dodatkowych kanałów. Ma to zdaniem rządzących pozytywnie wpłynąć na ofertę dostępną dla odbiorców.

Wprowadzona zmiana umożliwi KRRiT zachowanie elastyczności, która wpisuje się w zasady wynikające z dyrektywy - Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Podkreślono również, że zmiany w tym zakresie są niezbędne ze względu na konieczność dostosowania przepisów prawa do szybko zmieniających się warunków rynkowych.