E-skierowanie na szczepienie dla każdego powyżej 18. roku życia. Podano datę

E-skierowanie na szczepienie dla każdego powyżej 18. roku życia. Podano datę

Na ostatniej konferencji prasowej w Legnicy, która odbyła się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michała Dworczyka, padły informacje dotyczące szczepień powszechnych i e-skierowań. Kiedy możemy spodziewać się szczepień dla wszystkich dorosłych?

E-skierowania na szczepienia przeciwko COVID-19 to jeden z tematów poruszonych na briefingu premiera w Legnicy.

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że skuteczność szczepień jest wysoka, co można obserwować na przykładzie Wielkiej Brytanii, która rozpoczęła szczepienia półtora miesiąca wcześniej, a dziś obserwuje się tam bardzo duży spadek zachorowań. 

W związku z tym premier chce, aby szczepienia wszystkich osób powyżej 18 roku życia odbyły się jak najszybciej.

Podał datę 10 maja

"Do 10 maja chcemy spowodować, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie tak, aby najpóźniej do sierpnia - a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej i zależy od liczby szczepionek przyjeżdżających do Polski - każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeżeli tylko będzie chciał." - mówił Morawiecki.

Minister Dworczyk dodał, że już we wtorek rząd poda konkretne terminy na rejestrację poszczególnych roczników na szczepienia przeciwko COVID-19. 

Szczepienia w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce trwają od końca grudnia ubiegłego roku. Pomimo wolniejszego niż zakładano tempa szczepień, obecnie wykonano już 8,8 miliona szczepień.

Z czego 2,3 miliona Polaków zaszczepionych zostało już dwiema dawkami, natomiast 6,5 - jak na razie jedną dawką. 

Czy Polacy chcą się szczepić?

Z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat wynika, że prawie 25 procent Polaków nie chce się zaszczepić przeciwko COVID-19. 

Jeśli więc pozostałe 75 procent zdecyduje się na szczepienie, być może uzyskamy odpowiedni stopień odporności i uda nam się zwalczyć pandemię. 

 Z tego samego sondażu wynika również, że Polacy najchętniej przyjęliby szczepionki firmy Pfizer (43,2%), lub Modernę (26,8%). 

Na ostatnim miejscu plasuje się natomiast szczepionka chińskiej firmy  CoronaVac (2,8%). 

Dla 9,7% ankietowanych rodzaj szczepionki nie gra roli. 

 

 

Agnieszka

true

Polecane