Chcesz zdecydować się na szczepienie na COVID-19? Sprawdź jak się zapisać!

Patrycja
Zdrowie
06.01.2021 22:35
Chcesz zdecydować się na szczepienie na COVID-19? Sprawdź jak się zapisać!

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce już trwają, jednak póki, co szczepione są osoby znajdujące się w grupie 0. Jako pierwsze zaszczepione zostają osoby, których prawdopodobieństwo zetknięcia się z wirusem jest większe. W połowie stycznia ruszą jednak zapisy dla wszystkich Polaków, którzy wyrażą chęć zaszczepienia się. Sprawdź, w jaki sposób możesz zgłosić swoją osobę.

Zdjęcie Chcesz zdecydować się na szczepienie na COVID-19? Sprawdź jak się zapisać! #1

 

Mimo iż szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły już 27 grudnia, to nie każdy mógł do nich przystąpić. Początkowo obejmowały one tylko osoby, które, na co dzień są narażone na wzmożony kontakt z wirusem. W tak zwanej grupie zero znaleźli się, więc wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia. Zapisy na powszechne szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 mają natomiast ruszyć już 15 stycznia tego roku.

 

Jak zapisać się na szczepienie?

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że proces rejestracji powszechnych szczepień dla Polaków przeciwko Covid-19 będzie prosty i bezpieczny. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że 15 stycznia, tj. w poniedziałek, uruchomiony zostanie centralny system teleinformatyczny, dzięki któremu będziemy mogli umówić się na szczepienie. Procedury będziemy mogli dokonać na kilka sposobów:

  • Za pośrednictwem specjalnej, bezpłatnej infolinii, pod numerem telefonu 989 lub 22 62 62 989
  • Przez swoje Internetowe Konto Pacjenta
  • W swojej przychodni POZ, u lekarza rodzinnego
  • Bezpośrednio w punktach szczepień

Informacje o szczepieniu

Jeśli prawidłowo przejdziemy przez proces rejestracji, dostaniemy e-skierowanie na szczepienie. Rządowy program szczepień nazywa te skierowania zaproszeniami na szczepienia, są one ważne 60 dni od daty wystawienia. Po otrzymaniu e-skierowania będziemy mogli umówić się na konkretną już datę i godzinę, w sposób taki sam, w jaki owe zaproszenie otrzymaliśmy. System wyśle nam dodatkowo wiadomość SMS z informacją o dacie, godzinie i miejscu szczepienia. Kolejny SMS zostanie wygenerowany na dzień przed planowanym szczepieniem, zarówno pierwszą, jak i drugą dawką.

Zdjęcie Chcesz zdecydować się na szczepienie na COVID-19? Sprawdź jak się zapisać! #2

Gdzie będą wykonywane szczepienia?

Punkty szczepień będą otwarte w każdej gminie. Mapa z lokalizacjami tych punktów w całym kraju ma zostać na dniach opublikowana na stronie gov.pl i będzie na bieżąco aktualizowana. Szczepienia będą realizowane w:

  • Placówkach POZ (podstawowej opieki zdrowotnej)
  • Innych placówkach medycznych
  • Mobilnych zespołach szczepiących
  • Centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych

 

Ważne

Podczas umawiania się na szczepienie przeciwko COVID-19 będziemy musieli podać swoje dane osobowe, w tym pesel – przygotujmy wiec sobie wszystkie niezbędne dane wcześniej.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną