Paczka zatrzymana w Urzędzie Celnym? Uważaj na oszustwo!

Paczka zatrzymana w Urzędzie Celnym? Uważaj na oszustwo!

W ostatnich dniach tysiące Polaków otrzymało fałszywe SMS-y o rzekomym zatrzymaniu przesyłki przez Urząd Celny. Nie daj się nabrać na taką wiadomość! To nowy sposób na oszustwo i kradzież pieniędzy. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zdjęcie Paczka zatrzymana w Urzędzie Celnym? Uważaj na oszustwo! #1

Paczka zatrzymana w Urzędzie Celnym?

Jeśli w ostatnich dniach przyszedł do Ciebie SMS o paczce zatrzymanej przez służby celne, uważaj! Tysiące Polaków otrzymało takie wiadomości, zawierające podejrzany link. Po jego otworzeniu zostaniesz przekierowany na fałszywą stronę DHL lub innej firmy kurierskiej. Możesz paść ofiarą oszustwa!

Robisz zakupy przez Internet? Uważaj na oszustów

Wiele osób robi zakupy przez Internet i często odbiera przesyłki. Coraz więcej Polaków korzysta z popularnego serwisu sprzedażowego AliExpress, a przesyłki wysyłane są do nich z Chin. Czasem zdarza się, że taki towar zostaje zatrzymany do kontroli w Urzędzie Celnym.

Oszuści wykorzystali ten sposób i zaczęli wysyłać do przypadkowych osób wiadomość z informacją o tym, że ich paczka została zatrzymana przez służby celne. Taka wiadomość to oszustwo!

źródło: www.ing.pl

Zdjęcie Paczka zatrzymana w Urzędzie Celnym? Uważaj na oszustwo! #2

Uważaj na niebezpieczną aplikację

Takie wiadomości to nowy sposób na oszustwo i kradzież pieniędzy z konta. W SMS-ie znajduje się link do pobrania fałszywej aplikacji firmy kurierskiej. Aplikacja prosi o zgody w Twoim telefonie, takie jak wysyłanie i odbieranie SMS-ów i ułatwienia dostępu. Akceptując je, na Twoim telefonie zostaje zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Celem oszustów jest dostęp do Twoich danych i kradzież pieniędzy z konta bankowego.

Zdjęcie Paczka zatrzymana w Urzędzie Celnym? Uważaj na oszustwo! #3

Jak się bronić przed oszustami?

  • Nigdy nie otwieraj podejrzanych wiadomości, nie wchodź w linki i nie pobieraj plików z nieznanych źródeł.
  • Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości z pytaniami o dane do logowania lub dane konta bankowego.
  • Przed wejściem na nieznaną stronę internetową, upewnij się, że jest bezpieczna (czy posiada certyfikat SSL).
  • Jeśli jakaś strona internetowa wydaje się podejrzana lub dziwnie się zachowuje, jak najszybciej z niej wyjdź.
  • Nigdy nie podawaj w Internecie, ani przez telefon swoich danych osobowych (imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, numeru dowodu osobistego, danych karty kredytowej).
  • Na komputerze i telefonie zainstaluj program antywirusowy.
  • Do wszystkich portali społecznościowych i stron internetowych, twórz skomplikowane i bezpieczne hasła. Nikomu ich nie udostępniaj.

 

Patrycja

Polecane