Wznowiona rejestracja na szczepienia. Koronawirus w Polsce: szczepienia dla wszystkich chętnych?

Patrycja

Lifestyle

April 1, 2021, 2:08 p.m.

Wznowiona rejestracja na szczepienia.  Koronawirus w Polsce: szczepienia dla wszystkich chętnych?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział duże zmiany w harmonogramie szczepień przeciwko COVID-19. Do końca sierpnia planowane jest zaszczepienie wszystkich chętnych osób. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zdjęcie Koronawirus w Polsce: szczepienia dla wszystkich chętnych? #1

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Do tej pory w Polsce zaszczepiono 6,08 miliona osób, w tym 2,02 miliona osób otrzymało pełną dawkę preparatu. Aktualnie w Polsce dostępne są trzy rodzaje szczepionek na koronawirusa. To preparaty firmy Pfizer i BioNTech, Moderna oraz AstraZeneca. Zgodnie z zapewnieniami producentów szczepionek, już w kwietniu do Polski ma przyjechać około 5 milionów dawek preparatów.

Duże zmiany w harmonogramie szczepień

W obliczu III fali pandemii COVID-19 rząd postanowił przyspieszyć program szczepień w Polsce.

Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych” – na wtorkowej konferencji prasowej, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to, że Rząd planuje szczepić aż 10 milionów osób miesięcznie.

Zdjęcie Koronawirus w Polsce: szczepienia dla wszystkich chętnych? #2

Co się zmieni w programie szczepień?

Zmiany w harmonogramie szczepień będą dotyczyć rezygnacji z etapów II i III oraz wprowadzenie szczepień populacyjnych od 12 kwietnia. Każdego dnia będzie uruchomiona kolejna grupa wiekowa. Natomiast już od maja na szczepienia będą mogli zgłosić się wszyscy chętni. Co jeszcze się zmieni?

Zwiększona liczba punktów szczepień

Zgodnie z zapowiedziami rządu, zwiększona zostanie liczba punktów szczepień. Polacy będą mogli wkrótce przyjąć szczepionkę w:

  • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
  • szpitalach rezerwowych,
  • szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
  • punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
  • punktach drive thru,
  • zakładach pracy,
  • aptekach

Zdjęcie Koronawirus w Polsce: szczepienia dla wszystkich chętnych? #3

Większa kadra osób szczepiących

Zostanie zwiększona ilość kadry szczepiącej i personelu, który kwalifikuje chętnych. Od tej pory kwalifikować do szczepień będą nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Usprawnienie procesu kwalifikacji do szczepień

Proces kwalifikacji do szczepień także ma zostać usprawniony i przyspieszony. Od kwietnia osoba chętna do szczepienia, będzie wypełniała jedynie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Nie będzie musiała przechodzić badania lekarskiego, tak jak dotychczas.