Podano konkretne daty odnośnie szczepień na COVID

Podano konkretne daty odnośnie szczepień na COVID

Rząd ogłosił ostateczny kalendarz szczepień przeciw COVID-19, gdzie rozpisał daty szczepień poszczególnych grup wiekowych i zawodowych. Kiedy czyja kolej? Sprawdźcie!

Zdjęcie Podano konkretne daty odnośnie szczepień na COVID #1

Zmiany w Narodowym Planie Szczepień

Narodowy Plan Szczepień został ogłoszony jeszcze pod koniec zeszłego roku. Od tamtej pory ulegał on jednak zmianie, przez co poszczególne daty szczepień się zmieniały i przesuwały. W dniu 13.01.2021 rząd podał do wiadomości publicznej szczegółowy kalendarz szczepień, który zawiera daty szczepień aż do końca marca. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić w najbliższym czasie? Poznajcie dokładne daty pierwszych szczepień!

Konferencja prasowa

Na środowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk wraz z wiceminister zdrowia Anną Głogowską oraz prezesem Agencji Rezerw Materiałowych Michałem Kuczmierowskim podali dokładne daty szczepień poszczególnych grup, do których przynależność również się zmieniła. Minister Dworczyk zapowiedział, że rząd rozpoczyna masowe szczepienia.

15 stycznia

Od tej daty według najnowszego planu szczepień do zaszczepienia się mogą zgłaszać się osoby powyżej 80 roku życia. Te osoby będą mogły rejestrować się na konkretny termin w konkretnym punkcie szczepiennym. Zgłaszać do szczepienia mogą już też osoby powyżej 18 roku życia, jednak dla nich jest to na razie tylko zgłoszenie chęci przyjęcia szczepionki. Dane pokazują, że osób w wieku 80+ jest w Polsce około 1,75 mln. Od tego dnia można też zgłaszać się do otrzymania odszkodowania, jeśli wystąpiły u nas niepożądane odczyny poszczepienne.

Zdjęcie Podano konkretne daty odnośnie szczepień na COVID #2

22 stycznia

Od 22 stycznia rusza rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia. W tej grupie wiekowej jest natomiast około 2,87 mln osób, a więc już znacznie więcej Pierwsze dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób 70+ i 80+ zostaną podane już trzy dni później. Oznacza to, że po 25 stycznia do szczepienia może być zgłoszonych nawet 4,62 mln osób.

6 mln szczepionek 

Według danych do końca marca do Polski ma trafić powyżej 6 mln dawek szczepionek od firmy Pfizer oraz Moderna. Rząd zakłada, że jest w stanie w ciągu miesiąca zaszczepić nawet 3,7 mln osób. Tempo szczepienia zależy jednak od ilości szczepionek, jakie dostarczane są do Polski. Rząd podkreślił, że na razie nie są wykorzystywane pełne zdolności służby zdrowia do szczepień, ponieważ występują ograniczenia w dostawie szczepionek.

Punkty szczepienne 

Obecnie w całym kraju istnieje 5994 punktów szczepień. Do szczepienia można zarejestrować się poprzez infolinię pod numerem 989, osobiście w punkcie szczepień oraz internetowo, dzięki wypełnieniu formularza na stronie pacjent.gov.pl. Rząd na konferencji poinformował, że do każdego punktu szczepień maksymalnie na tydzień będzie można zamówić 30 dawek szczepionki. Połowa szczepionek, jaka dociera do Polski, jest kierowana do Agencji Rezerw Materiałowych, ponieważ w przyszłym tygodniu rozpocznie się szczepienie pacjentów drugą dawką, która po 7 dniach zapewnia odporność na COVID-19. Dlatego też państwo musi mieć zapas szczepionek, aby zapewnić ciągłość szczepień.

Zdjęcie Podano konkretne daty odnośnie szczepień na COVID #3

E-skierowania

Dzięki elektronizacji służby zdrowia w coraz większym stopniu, sporo dokumentów jest teraz wystawianych w formie elektronicznej. Mamy już do czynienia z e-zwolnieniami i tak będzie też ze skierowaniami na szczepienie. Jak wyjaśniła wiceminister Zdrowia Anna Goławska, e-skierowania będą wystawiane automatycznie dzięki posiadaniu numeru PESEL osób, które chcą zostać zaszczepione. Dzięki temu karty szczepień będą mogły być  przechowywane w formie elektronicznej, a nie papierowej tak jak było dotychczas. E-skierowanie będzie dostępne  na IKP (Internetowym Koncie Pacjenta), może zostać też wysłane na e-mail w wersji .pdf lub SMS-em w postaci-cyfrowego kodu.  

true

Polecane