Kolejność szczepień na COVID-19. Sprawdź w której grupie jesteś!

Patrycja
Zdrowie
06.01.2021 22:39
Kolejność szczepień na COVID-19. Sprawdź w której grupie jesteś!

Narodowy program szczepień przeciwko SARS-CoV-19 jest podzielony na cztery etapy. Od 27 grudnia trwają szczepienia osób z grupy 0, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia. W kolejnym etapie mają być zaszczepione osoby z grupy pierwszej. Sprawdźmy, kto jest w tej grupie. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić?

Zdjęcie Kolejność szczepień na COVID-19. Sprawdź w której grupie jesteś! #1

Jak powszechnie wiadomo szczepienia przeciwko COVID_19 zostały podzielone między 4 grupy. Szczepienia rozpoczęto od grupy 0, w której do niedawna znajdowali się jedynie pracownicy ochrony zdrowia. Grupa ta jednak została powiększona. O kogo? Sprawdźmy, kto jeszcze znalazł się grupie 0 i kto zostanie zaszczepiony w kolejnych etapach!

Grupa 0

Etap 0 przeznaczony jest dla wszystkich pracowników sektora ochrony zdrowia. W grupie zero znajdują się m.in. lekarze, również Ci wykonujący prywatną praktykę, stomatolodzy, pielęgniarki, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i podobnych placówek, diagności laboratoryjni, farmaceuci, pracownicy techniczni, administracyjni i pomocniczy w placówkach medycznych, a także nauczyciele akademiccy i studenci na kierunkach medycznych. Grupa zero została niedawno powiększona o rodziców wcześniaków, którzy sami apelowali o włączenie ich do szczepień w pierwszej kolejności.

 

Grupa I

Etap pierwszy przeznaczony jest dla osób powyżej 60 roku życia, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej i podobnych placówek, pracowników służb mundurowych i nauczycieli. W tej grupie, jako pierwsze zostaną zaszczepione osoby po 60 roku życia, zaczynając od najstarszych i czynnych zawodowo, u których większe jest ryzyko zgonu z powodu COVID-19.

Zdjęcie Kolejność szczepień na COVID-19. Sprawdź w której grupie jesteś! #2

Grupa II

Etap drugi przeznaczony jest dla osób poniżej 60 roku życia, które chorują przewlekle. U tych osób ryzyko powikłań i ciężkiego przebiegu COVID-19 jest znacznie większe. Znajdą się w nim także, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne".  Etapem drugim objęci więc zostaną dodatkowo m.in. funkcjonariusze służb celnych i skarbowych, pracownicy sektora poczty, transportu publicznego, infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, bezpieczeństwa żywności i leków, pracownicy wymiaru sprawiedliwości.

 

Grupa III

Ten etap przeznaczony będzie dla wszystkich powyżej 18 roku życia, którzy nie kwalifikowali się do wcześniejszych etapów. Obejmuje przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych w związku z rozporządzeniami podyktowanymi epidemią.

 

Ważne

  • Ministerstwo Zdrowia informuje, że obcokrajowcy posiadający prawdo do stałego lub tymczasowego pobytu w Polsce będą szczepieni zgodnie z powyższymi etapami.
  • Na razie nie wiadomo, kiedy będą rozpoczynały się kolejne etapy Narodowego Programu Szczepień, jednak Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomić program zapisów na szczepienia, dla osób spoza grupy 0  już 15 stycznia tego roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną