Szczepionki na grypę dostępne za darmo dla wszystkich!

Patrycja

Zdrowie

Nov. 22, 2021, 11:17 a.m.

Szczepionki na grypę dostępne za darmo dla wszystkich!

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że już od wtorku wszystkie osoby pełnoletnie mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Dowiedz się, gdzie się zgłosić!

Zdjęcie Szczepionki na grypę dostępne za darmo dla wszystkich! #1

Szczepienia przeciwko grypie w Polsce

Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70% szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych. W Polsce dostępne są szczepionki inaktywowane, które zawierają cząstki wirusa grypy (typu „split”) lub powierzchniowe białka wirusa grypy (typu „subunit”) oraz żywa szczepionka donosowa.

Szczepienia są zalecane osobom z grup ryzyka oraz grup zawodowych w sposób szczególny narażonych na kontakt z wirusem. Do tej pory uprawnieni do bezpłatnego przyjęcia szczepionek przeciwko grypie byli m. in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy.

Jednak już od jutra sytuacja ulegnie zmianie. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekazał, że już od wtorku wszystkie osoby pełnoletnie mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie.

Rusza bezpłatna akcja szczepień przeciwko grypie!

Rusza bezpłatna akcja szczepień przeciwko grypie dla wszystkich pełnoletnich osób. Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalny komunikat: „Od jutra (23 listopada) wszyscy pełnoletni Polacy będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień”.

Adam Niedzielski podkreślił, że „zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach”.

Źródło: https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1462718999951671298?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1462718999951671298%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FcUj2FL7Ut%2F

Szczepionki na grypę dostępne za darmo dla wszystkich pełnoletnich!

Oznacza to, że od wtorku każda pełnoletnia osoba może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień i poprosić o zaszczepienie przeciw grypie.

Rzecznik resortu Zdrowia przekazał, że w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dostępnych jest ponad milion szczepionek, które można na bieżąco przekazywać punktom szczepień.

Te działania są „efektem podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022".

Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie?

Lekarze uważają, że warto zaszczepić się przeciwko grypie, szczególnie w czasie pandemii COVID-19. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, zarówno przez bezpośredni kontakt z chorą osobą, ale tez dotykanie przedmiotów, których używała.

Eksperci obawiają się, że liczba zachorowań na grypę będzie prawdopodobnie rosła lawinowo w tym sezonie.

Szczepienia chronią przed zachorowaniem, ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią z powodu zakażenia. Zapobiegną także niebezpiecznemu połączeniu grypy i COVID-19 i hospitalizacji w czasie pandemii.