Jak dopasować polisę na życie do potrzeb rodziny?

Agnieszka
Newsy
19.04.2021 11:29
Jak dopasować polisę na życie do potrzeb rodziny?

Dobrze dobrana polisa na życie zabezpieczy potrzeby Twojej rodziny bez względu na to, czy odejdziesz za rok, czy za 10 lat. Ustalenie wysokości ubezpieczenia i tego, jak szeroki będzie jego zakres, zależy od Ciebie. Jak mądrze dobrać zakres ochrony polisy na życie? 

Czym jest suma ubezpieczenia i jak ją oszacować?

Suma ubezpieczenia to podstawowy element każdej polisy na życie. Jest to kwota maksymalna, którą ubezpieczyciel wypłaci Twoim bliskim po Twojej śmierci. Po wypłacie pełnej sumy polisę uznaje się za zrealizowaną. Jeśli Twoja obejmuje inne zdarzenia, w OWU zapisane są maksymalne kwoty wypłacane za każde z nich. Zatem suma ubezpieczenia powinna zostać ustalona tak, aby zabezpieczała Twoich bliskich w momencie, gdy Ciebie zabraknie. Szacując ją, weź pod uwagę zobowiązania kredytowe i potrzeby członków rodziny. Dobrze oszacowana suma ubezpieczenia to kwota, która pozwoli Twoim bliskim w spokoju przetrwać okres żałoby, bez borykania się z problemami finansowymi. Zatem inna będzie wysokość sumy ubezpieczenia dla singla, a inna dla rodzica, który zaciągnął kredyt hipoteczny.

Pamiętaj, że każde ubezpieczenie na życie zawiera tzw. wyłączenia. Są to dokładnie określone okoliczności, w których świadczenie z polisy nie zostanie wypłacone, np. śmierć w wyniku wypadku samochodowego, który ubezpieczony spowodował, prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu.

Zakres ochrony – jakie rozszerzenia warto wybrać?

Powyżej omówiliśmy podstawowy zakres polisy na życie. Przy okazji zawierania takiej umowy zapoznaj się z rozszerzeniami, które oferuje ubezpieczyciel. Są to dodatkowe pakiety, które nie podnoszą znacząco miesięcznej składki, za to zapewniają ochronę ubezpieczeniową w różnych momentach. Dobrze dopasowane rozszerzenia pomogą Twojej rodzinie zmierzyć się z trudnymi sytuacjami, takimi jak np. utrata zdolności do samodzielnego życia lub pracy, choroba nowotworowa czy inne poważne zachorowanie. Tego rodzaju ubezpieczenia, poza wypłatą odszkodowania w konkretnych sytuacjach, oferują np. świadczenia medyczne – badania, konsultacje lekarskie czy zabiegi rehabilitacyjne. Wykupienie takiej polisy nie jest objawem czarnowidztwa, ale świadczy o Twojej odpowiedzialności.

Rozszerzenia do polisy dobieraj zgodnie z tym, jaki tryb życia prowadzisz lub jaką pracę wykonujesz. Osoba, która dużo podróżuje samochodem, powinna posiadać dobre ubezpieczenie od wypadków komunikacyjnych. Formą rozszerzenia polisy na życie jest również objęcie ochroną na jednej umowie wszystkich członków rodziny: małżonka i dzieci. Wysokość sumy ubezpieczenia partnera powinna odpowiadać udziałowi jego zarobków w domowym budżecie. Natomiast dla dzieci powinieneś wykupić produkt, który uzupełni polisę szkolną. Taki, który będzie działał również, gdy zdarzenie będzie miało miejsce po zajęciach szkolnych lub na wakacjach. Przemyśl również zakup polisy OC. To niedrogie ubezpieczenie, które pokryje koszty ewentualnych szkód, które dziecko niechcący wyrządzi innym osobom.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną