Kiedy otwarcie GALERII HANDLOWYCH? Do kiedy potrwają obostrzenia?

Kiedy otwarcie GALERII HANDLOWYCH? Do kiedy potrwają obostrzenia?

Surowe obostrzenia wprowadzone 27 marca miały potrwać zaledwie do 9 kwietnia. Okazało się jednak, że znaczna ich część wciąż obowiązuje - wstępnie do 25 kwietnia. Mowa między innymi o galeriach handlowych. Czy rzeczywiście zostaną wtedy otwarte?

Zdjęcie Otwarcie galerii handlowych. Do kiedy potrwają obostrzenia? #1

Zamknięcie galerii handlowych

Od 27 marca zamknięta została większość sklepów w galeriach handlowych. Otwarte pozostały jedynie sklepy spożywcze, drogerie, księgarnie, apteki, salony prasowe i sklepy z rzeczami do domu.

Obostrzenia miały zostać zdjęte najpierw 9, a następnie 18 kwietnia. Zostały jednak przedłużone do 25 kwietnia (niedziela). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakupy w galeriach będziemy mogli zrobić już 26 kwietnia. 

Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył jednak, że wszystko zależy od obłożenia łóżek covidowych w szpitalach. Jeżeli liczba ta nie wzrośnie, obostrzenia dotyczące galerii handlowych zostaną zniesione 25 kwietnia.

Kryterium wyszczepienia 

Adam Niedzielski zaznaczył również, że kryterium, które zostanie wzięte pod uwagę podejmując decyzję o zniesieniu obostrzeń, będzie również procent wyszczepienia.

Poinformował, że zniesienie obostrzeń, w tym obostrzeń nałożonych na galerie handlowe może mieć miejsce wtedy, gdy zaszczepionych zostanie 70% osób powyżej 60 roku życia.

 Michał Dworczyk, minister odpowiedzialny za program szczepień w Polsce informuje natomiast, że do końca kwietnia prawdopodobnie zaszczepione zostaną wszystkie chętne osoby z tej grupy. 

Nie ma jednak co do tego stuprocentowej pewności. Galerie mogą więc zostać otwarte szybciej. Mogą jednak pozostać zamknięte jeszcze jakiś czas po upływie 25 kwietnia.

Zniesione obostrzenia

Z obostrzeń wprowadzonych 27 marca zniesiono dotychczas jedynie zakaz uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Otworzono również przedszkola i żłobki. 

Wciąż zamknięte pozostają natomiast place zabaw, salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. 

Niektóre z nich natomiast realizują zamówienia lub sprzedają swoje produkty przez niewielkie okienko. 

W otwartych sklepach obowiązuje dodatkowo zmniejszony limit osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
  • W sklepach obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk.
Agnieszka

true

Polecane