Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson - co o niej wiemy?

Patrycja

Zdrowie

08.03.2021 13:25

Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson - co o niej wiemy?

Szczepionka Johnson&Johnson  jest pierwszą jedno dawkową szczepionką przeciwko COVID-19. W poprzednim tygodniu została dopuszczona do użytku w USA i już niedługo będzie również dostępna w Unii Europejskiej. Dowiedz się, kiedy pierwsze dawki szczepionek dotrą do Polski. Poznaj więcej informacji na temat nowego preparatu.

Zdjęcie Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson - co o niej wiemy? #1

Szczepienia w Polsce

Obecnie w Polsce trwają szczepienia grupy 0, która oprócz pracowników ochrony zdrowia, obejmuje farmaceutów, diagnostów, psychologów klinicznych, kadrę i studentów uczelni medycznych oraz rodziców wcześniaków.

W pierwszym etapie szczepień, są seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.

Szczepionki dostępne w Polsce

W Polsce aktualnie są trzy rodzaje szczepionek. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA, to szczepionki firmy Pfizer i BioNTech oraz firmy Moderna. Ich skuteczność sięga 95%. Trzecim preparatem jest szczepionka wektorowa firmy AstraZeneca, której skuteczność wynosi do 82%.

Ile osób już zaszczepiono?

Do tej pory szczepienia w Polsce nie są realizowane w takim tempie, jak zakładano. Chętnych do przyjęcia szczepionki jest znacznie więcej, niż dostępnych aktualnie dawek…

Do tej pory w naszym kraju zaszczepiono 3,95 miliona osób. Według ekspertów odporność populacyjną zyskamy, gdy zaszczepi się 40-70% Polaków, czyli od 15 do 26 milionów osób. Wtedy epidemia koronawirusa zostanie wygaszona.

Kiedy pojawi się szczepionka Johnson&Johnson przeciw COVID-19?

Być może już w kwietniu będzie dostępna kolejna szczepionka przeciw COVID-19. Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson. Wkrótce powinna zostać przyjęta przez Europejską Agencję Medyczną (EMA) i dopuszczona do użytku na terenie Unii Europejskiej. Zapowiedziano, że w drugim kwartale do Polski ma dotrzeć 2 miliony sztuk nowej szczepionki.

Co wiemy o szczepionce Johnson&Johnson?

Szczepionka Johnson&Johnson, została wyprodukowana przez firmę farmaceutyczną Janssen, która wchodzi w skład koncernu J&J. Różni się ona od pozostałych szczepionek. To preparat jednodawkowy, który będzie można podawać osobom dorosłym powyżej 18. roku życia.

Jej skuteczność po 28 dniach od podania ma wynosić do 85% w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i do 100% przy ryzyko hospitalizacji. Szczepionkę należy przechowywać w temperaturze 2-8°C (trzy miesiące) lub -20°C (dwa lata).

Jakie są skutki uboczne po szczepionce Johnson&Johnson?

Skutki uboczne po przyjęciu szczepionki Johnson&Johnson są podobne, jak w przypadku pozostałych preparatów. W ciągu 1-2 dni po szczepieniu może pojawić się ból w miejscu wstrzyknięcia oraz zmęczenie, nudności, bóle głowy i mięśni. Skutki uboczne mają łagodne lub umiarkowane nasilenie i mijają w ciągu dwóch dni.

Zdjęcie Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson - co o niej wiemy? #4Zdjęcie Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson - co o niej wiemy? #3Zdjęcie Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson - co o niej wiemy? #2