Czy można wybrać szczepionkę, którą się zaszczepimy na COVID-19?

Patrycja
Zdrowie
26.04.2021 21:33
Czy można wybrać szczepionkę, którą się zaszczepimy na COVID-19?

Wiele osób zastanawia się, czy można wybrać albo zmienić szczepionkę przeciwko COVID-19? Czy będzie można wybrać rodzaj preparatu, którym zostaniemy zaszczepieni?

Zdjęcie Czy można wybrać szczepionkę, którą się zaszczepimy na COVID-19? #1

Zmiany w programie szczepień przeciw COVID-19

W ostatnich dniach zostały ogłoszone radykalne zmiany w programie szczepień przeciw Covid-19. W połowie kwietnia ruszyły zapisy, które każdego dnia są otwarte dla kolejnego rocznika. Z kolei od 4 maja zostaną uwolnione szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, które wypełnią formularz chęci zaszczepienia. Dzięki temu do 10 maja, każdy obywatel powyżej 18. roku życia, będzie mógł otrzymać e-skierowanie, tak aby zaszczepić się najpóźniej do sierpnia.

Rozszerzono także możliwość szczepienia w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, np. gdyby nie zgłosił się pacjent zapisany i groziłoby to zmarnowaniem dawki.

Szczepionki na COVID-19 w Polsce

Przypomnijmy, że na naszym rynku dostępne są cztery preparaty do szczepienia. Dla osób powyżej 70. roku życia są przeznaczone dwa produkty: szczepionki firmy Pfizer i Moderna. Z kolei dla pozostałych grup wiekowych cztery preparaty: AstraZeneca, Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson.

Zdjęcie Czy można wybrać szczepionkę, którą się zaszczepimy na COVID-19? #2

Czy można wybrać szczepionkę, którą się zaszczepimy?

W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy można wybrać szczepionkę, którą się zaszczepimy przeciwko Covid-19. Czy każdy z nas może samodzielnie zdecydować o tym, jaki rodzaj preparatu zostanie nam podany w trackie szczepienia? AstraZeneca, Moderna, Pfizer, czy Johnson & Johnson? Czy będziemy mieć wpływ na to, czym zostaniemy zaszczepieni?

Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z TVP Info powiedział, że „na tym etapie szczepień nie przewidujemy, aby pacjent sam mógł wybrać, którym z preparatów zostanie zaszczepiony przeciw COVID-19.”

Dodał, że pacjent otrzymuje taką szczepionkę, jaka w danym momencie jest dostępna w punkcie szczepień.

Zdjęcie Czy można wybrać szczepionkę, którą się zaszczepimy na COVID-19? #3

Co z drugą dawką szczepionki?

Nasuwa się też pytanie, czy możliwe jest otrzymanie pierwszej dawki szczepionki jednym preparatem, a drugiej innym?

Minister zdrowia zaprzeczył, że takie rozwiązanie jest brane pod uwagę. Powiedział, że „Z tego, co widzimy, firmy nie rekomendują, aby łączyć między sobą preparaty dwóch różnych firm, także Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca takiego sposobu podania i takiego cyklu szczepień”.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną