Nowa, tania i skuteczna szczepionka na COVID-19. Czy Corbevax będzie przełomem w walce z pandemią?

Patrycja

Zdrowie

24.01.2022 12:42

Nowa, tania i skuteczna szczepionka na COVID-19. Czy Corbevax będzie przełomem w walce z pandemią?

Powstała nowa, skuteczna i tania do wyprodukowania szczepionka na COVID-19. Corbevax może być przełomem w walce z pandemią. Określana jest jako „dar dla świata” od naukowców.

Zdjęcie Nowa szczepionka na COVID-19- czy pomoże wyhamować pandemię? #1

Nowa, skuteczna i wolna od patentów szczepionka

Naukowcy dr Maria Elena Bottazzi i Peter Hotez z Texas Children's Hospital stworzyli preparat, który może być oferowany bez patentów firmom farmaceutycznym z całego świata. To „dar dla świata”, który wreszcie może pomóc pokonać pandemię koronawirusa.

Corbevax to nowa szczepionka przeciwko COVID-19

Corbevax to nowa, skuteczna i tania do wyprodukowania szczepionka przeciwko COVID-19. Preparat to "tradycyjna" szczepionka białkowa, która zawiera fragment białka wirusa, potrzebny do stymulacji reakcji odpornościowej organizmu. Została stworzona już pod koniec 2020 roku przez naukowców z Texas Children's Hospital i indyjską firmą farmaceutyczną Biological E.

Opiera się na sprawdzonej technologii

Amerykańscy naukowcy opowiadają o technologii zastosowanej w nowej szczepionce: „szczepionki oparte na białkach są szeroko stosowane w zapobieganiu wielu innym chorobom, mają udowodnione bezpieczeństwo i wykorzystują ekonomię skali, aby osiągnąć niską skalę kosztów na całym świecie”.

Taki sam schemat produkcji jest od lat stosowany do wytwarzania szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B).

Jest skuteczna i bezpieczna

Badania kliniczne wykazały, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Jej skuteczność w zapobieganiu objawowej chorobie oceniono na 90%. Obecnie trwają testy dotyczące wariantu Omikron, ale naukowcy zakładają, że szczepionka będzie tak samo skuteczna jak większość obecnie dostępnych preparatów.To „dar dla świata” od naukowców

Do tej pory na całym świecie, przynajmniej jedną dawką preparatu przeciwko COVID-19 zaszczepiło się około 60% światowej populacji. Jednak dostęp do szczepionek nie jest taki sam we wszystkich rejonach globu. Zwłaszcza w najuboższych państwach występują nierówności w dostępie do szczepionek. To stanowi poważny problem i uniemożliwia zahamowanie rozprzestrzeniania się pandemii.

Pomoc dla najuboższych państw

Najważniejsza zaleta dotycząca szczepionki Corbevax jest taka, że nie została ona opatentowana, dzięki czemu może być produkowana bez dodatkowych opłat przez firmy farmaceutyczne na całym świecie.

Indie jako pierwszy kraj zezwoliły już na jej stosowanie. Technologia nowej szczepionki została przekazana także firmom w Indonezji, Bangladeszu i Botswanie.