Kiedy szczepionka Johnson & Johnson wejdzie na rynek? Już za niedługo!

Katarzyna

Newsy

01.03.2021 21:07

Kiedy szczepionka Johnson & Johnson wejdzie na rynek? Już za niedługo!

Nowa szczepionka przeciw koronawirusowi wejdzie za niedługo na rynek. Kiedy można się jej spodziewać ?

Zdjęcie Kiedy szczepionka Johnson & Johnson wejdzie na rynek? Już za niedługo! #1

Nowa szczepionka

Epidemia koronawirusa trwa w Polsce już ponad rok. Dokładnie 4 marca ówczesny Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Od tego czasu przez nasz kraj przeszły już trzy fale zakażeń wirusem z Wuhan. Państwo wprowadza nowe restrykcje oraz zamyka kolejne działy gospodarki, aby zmniejszyć przyrost nowych zakażeń. Światełkiem w tunelu są szczepionki, które niedawno weszły na rynek.

Dwie szczepionki 

Pierwszą szczepionką, jaka została dopuszczona do szczepień przeciw koronawirusowi była szczepionka firmy Moderna, a następnie AstraZeneca. Polski rząd przygotował nawet Narodowy Program Szczepień, w którym wyodrębniono cztery grupy społeczne, w ramach których można było przystąpić do szczepienia. Plan ten został opublikowany pod koniec ubiegłego roku, jednak zmieniał się on już kilkakrotnie z powodu braku szczepionek oraz problemów logistycznych.

Zdjęcie Kiedy szczepionka Johnson & Johnson wejdzie na rynek? Już za niedługo! #2

Szczepionki przeciw COVID-19

Obecnie podawane szczepionki firmy AstraZeneca oraz Moderna potrzebują jednak specjalnych warunków do ich przechowywania, oraz muszą być podawane w dwóch dawkach. Podanie dopiero dwóch dawek w odstępie nie dłuższym niż 20 dni powoduje, że uzyskuje się odporność na koronawirusa, która nie jest jednak 100%. Niektóre osoby zaszczepienie przechodzą bardzo ciężko i potrzebują kilku dni, aby organizm powrócił do normalnego funkcjonowania. 

Fundusz Rekompensacyjny

Niektórzy pacjenci różnie reagują na otrzymane szczepionki, dlatego Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zostanie powołany specjalny Fundusz Rekompensacyjny. Osoby, które doświadczą NOP, czyli niepożądanych odczynników poszczepiennych będą mogły wnioskować o odszkodowanie, które będzie mogło wynieść nawet do 100 tys. złotych. Ubiegać o nie mogą się osoby, które po zaszczepieniu doznały działań niepożądanych i wymagałyby hospitalizacji przez przynajmniej dwa tygodnie lub doznały wstrząsu anafilaktycznego, który również spowodował wymóg obserwacji medycznej przez 14 dni.

Zdjęcie Kiedy szczepionka Johnson & Johnson wejdzie na rynek? Już za niedługo! #3

Nowa szczepionka wchodzi na rynek 

Za niedługo na amerykański rynek zostanie dopuszczona szczepionka przeciw koronawirusowi firmy Jonson & Jonson. Amerykańscy regulatorzy podali do publicznej wiadomości informacje na temat szczepionki tej firmy. W najbliższy piątek szczepionka ta zostanie oceniona przez panel ekspertów, który doradzają Agencji Żywności i Leków (FDA). Po ich pozytywnej ocenie zostanie ona wprowadzona na rynek, a sama firma mówi, że jest w stanie wyprodukować nawet 100 mln dawek do połowy tego roku dla Stanów Zjednoczonych.

Szczepionka Jonson & Jonson 

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) sprawdziła szczepionkę firmy Jonson & Jonson i wykazała, że jest ona skuteczna i bezpieczna. Agencja ta nie doszukała się również żadnych przeciwwskazań, aby nie mogła ona być użyta w sytuacjach wyjątkowych. Szczepionka ta będzie więc darmowa dla mieszkańców USA, a firma zobowiązała się, że nie będzie sprzedawać szczepionki dla innych krajów, aby uzyskać zysk w czasie epidemii.