Wstrzymano wydawanie certyfikatów covidowych po jednej ze szczepionek

Martyna

Lifestyle

03.12.2021 14:33

Wstrzymano wydawanie certyfikatów covidowych po jednej ze szczepionek

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia - Wojciech Andrusiewicz konsultował się z ministrem ds. cyfryzacji. Spotkanie i prowadzone rozmowy przyniosły nowe decyzje. Okazuje się, że od 3 grudnia wstrzymane będzie wystawianie niektórych certyfikatów covidowych dla pacjentów zaszczepionych preparatem Johnson&Johnson. Trwają prace nad rozwiązaniem problemu. 

 

Wiadomość została przekazana na konferencji przez rzecznika Ministerstwa Zdrowia. Jak zaznaczył W. Andrusiewicz, sprawa dotyczy całej Unii Europejskiej.

Zdjęcie Wstrzymano wydawanie certyfikatów covidowych po jednej ze szczepionek #1

W piątek (03.12.2021) rząd Polski zdecydował o wstrzymaniu wydawania certyfikatów po przyjęciu dawki przypominającej u pacjentów, którzy szczepili się JEDNODAWKOWĄ szczepionką Johnson&Johnson.

 

Dlaczego zdecydowano się na zmiany?

Okazuje się, że w przypadku, gdy osoby zaszczepione szczepionką Johnson&Johnson zdecydują się na szczepienie dawką przypominającą, mają w wystawionym certyfikacie oznaczenie 2/2. Opis taki wskazuje, że ostatnią przyjętą szczepionką była Pfizer lub Moderna.

Unijne aplikacje w takim przypadku odczytują informacje jako pełne zaszczepienie szczepionkami Moderna lub Pfizer. (obowiązuje wtedy okres 14 dni wyczekiwania)

System traktuje tę dawkę jako drugą, a nie trzecią i niektórym osobom nie przedłuży daty ważności certyfikatu covidowego. 

Trzeba dodać ,że odporność nabywana jest po 14 dniach od zaczepienia. W takim przypadku wiele podróżujących może mieć problem z aktywnością swojego certyfikatu. Może zostać on zakwestionowany.

Zdjęcie Wstrzymano wydawanie certyfikatów covidowych po jednej ze szczepionek #2

„Problemy z certyfikatami COVID dotyczą osób, które skorzystały ze szczepionki J&J. Przy dawce przypominającej przygotowany według unijnych zasad walidator nie odróżnia jej od drugiej dawki szczepień dwudawkowych i uznaje po 14 dniach” – tłumaczył Janusz Cieszyński - Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera (Twitter).

Certyfikat po dawce PODSTAWOEJ szczepionki Johnson & Johnson obowiązuje 12 miesięcy.

 

Rozwiązanie problemu

W związku z zaistniałą sytuacją Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że w ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby zaszczepionej dawką przypominającą będą wygenerowane dwa certyfikaty:

"W ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby, która zaszczepiła się dawką przypominającą, będą wygenerowane dwa certyfikaty. Będzie mógł posługiwać się starym certyfikatem, nowy certyfikat będzie również wystawiony" - powiedział Andrusiewicz.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami rządu przyjęcie dawki przypominającej przedłuża o ROK ważność unijnego certyfikatu covidowego. W zależności od rodzaju wcześniej otrzymanego preparatu jest to dawka trzecia lub druga. U obywateli, którzy zaszczepili się dwiema dawkami preparatów firmy Pfizer, Moderna i Astra Zeneca dawka przypominająca będzie trzecią.

 

Zdjęcie Wstrzymano wydawanie certyfikatów covidowych po jednej ze szczepionek #3