Robią Ci się czerwone plamy ze stresu? Musisz to wiedzieć!

Patrycja
Zdrowie
08.03.2021 11:51
Robią Ci się czerwone plamy ze stresu? Musisz to wiedzieć!

O czym mogą świadczyć czerwone plamy na szyi i dekolcie? Jakie są ich przyczyny i w jakich przypadkach się pojawiają? Czy można się ich pozbyć?

Zdjęcie Masz czerwone plamy na szyi? Musisz to wiedzieć! #1

Skąd się biorą czerwone plamy na szyi?

Czerwone plamy na szyi najczęściej pojawiają się niespodziewanie. Mogą wprawiać nas w  zakłopotanie i powodować dyskomfort psychiczny. Poznaj najczęstsze przyczyny pojawiania się czerwonych plam na szyi i dekolcie.

Jakie są ich przyczyny?

Czerwone plamy mogą pojawiać się na twarzy, szyi i dekolcie, pod wpływem różnych czynników.

Promieniowanie słoneczne

Mogą powstawać wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Pierwsze silne promienie słoneczne może sprawić, że szybko opalimy się na czerwono i na naszej szyi pojawi się rumień.

Alergia

Czerwona szyja to także objaw uczulenia. Plamy mogą powstawać na skutek alergii na niektóre produkty, alkohol, leki, kosmetyki, a nawet środki pielęgnacyjne i piorące. Wtedy poza rumieniem, najczęściej pojawia się też czerwona, swędząca wysypka. Pojawiają się na skutek stosowanie peelingów i niektórych podrażniających kosmetyków z kwasami.

Zdjęcie Masz czerwone plamy na szyi? Musisz to wiedzieć! #2

Zmiany temperatury

Mogą powstawać na skutek zmiany temperatury, na przykład podczas gorącej kąpieli czy sauny.

Wysiłek fizyczny

Pojawiać się na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego.

Podłoże psychologiczne

Mogą mieć podłoże psychologiczne i być wyzwalane przez silne emocje, stres, zaburzenia lękowe i fobie. Plamy pojawiają się wtedy na skutek podwyższenia ciśnienia tętniczego i rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Zdjęcie Masz czerwone plamy na szyi? Musisz to wiedzieć! #3

Fobie społeczne

Niektóre fobie społeczne także prowadzą do tego stanu. Erytrofobia, czyli chorobliwy lęk przed czerwienieniem się, prowadzi właśnie do nagłego pojawiania się czerwonych plam w okolicy szyi i dekoltu.

Napadowe czerwienienie skóry

Nadmierna aktywność układu współczulnego następuje podczas pobudzeniu w sytuacjach stresowych lub przy silnych emocjach. Może to prowadzić do występowania napadowego czerwienienia skóry.

Inne choroby

Powiązane mogą być z występowaniem rumienia naczynioruchowego lub zaburzeniami tarczycy.

Zdjęcie Masz czerwone plamy na szyi? Musisz to wiedzieć! #4

Co robić w przypadku pojawiania się plam?

W maskowaniu plam pomogą kosmetyki do cery naczynkowej, które zwężą naczynia krwionośne. W kryzysowej sytuacji zakryje je podkład i puder.

Jeśli czerwone plamy na szyi i dekolcie wywołują silny dyskomfort, pojawiają się często i bez uprzedzenia, a Ty nie wiesz co jest ich przyczyną- warto udać się lekarza. Zleci on podstawowe badania lub skieruje do specjalisty (dermatologa, alergologa, endokrynologa lub psychologa).

Jeśli plamy mają podłoże psychiczne, warto stosować metody relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe i odprężające. Można próbować samodzielnie stawiać czoła stresującym sytuacjom, które je wyzwalają. Warto udać się po pomoc specjalisty, na psychoterapię lub zastosować leczenie farmakologiczne.

Zdjęcie Masz czerwone plamy na szyi? Musisz to wiedzieć! #5
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną