Ten objaw Covid-19 jest najbardziej niebezpieczny! Uważaj na tę dolegliwość!

Patrycja

Zdrowie

18.11.2020 14:13

Ten objaw Covid-19 jest najbardziej niebezpieczny! Uważaj na tę dolegliwość!

Koronawirus to choroba górnych dróg oddechowych o różnych objawach, nasileniu i przebiegu. Jego główne symptomy to wysoka gorączka, kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku. Ponad 80% osób zakażonych przechodzi ją łagodnie, jednak u niektórych przyjmuje krytyczną postać: chorzy mają poważne trudności z oddychaniem i wymagają opieki szpitalnej. Dowiedz się, jaki objaw COVID-19 jest najbardziej niebezpieczny!

Zdjęcie Ten objaw Covid-19 jest najbardziej niebezpieczny! Uważaj na tę dolegliwość! #1

Objawy koronawirusa

Koronawirus to choroba górnych dróg oddechowych, której główne symptomy to wysoka gorączka, powyżej 38C, suchy kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku, ból głowy, gardła i silne zmęczenie. Rzadziej pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (jak biegunka), zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, covidowe palce).

Przebieg koronawirusa

Zdecydowana większość osób zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo lub ma łagodne objawy, przypominające inne infekcje dróg oddechowych. COVID-19 jest szczególnie groźny dla osób starszych, cierpiących na przewlekle choroby.

20% chorych przechodzi koronawirusa ciężko, ma duże trudności z oddychaniem, wymaga hospitalizacji i podłączenia do respiratora. U niektórych z nich COVID-19 przyjmuje ostrą lub krytyczną postać i może prowadzić nawet do śmierci.

Najgroźniejszy objaw COVID-19

Najgroźniejszy objaw koronawirusa, którego nie wolno bagatelizować to duszności. Jeśli duszności pojawiają się podczas choroby, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą być objawem hipoksemii, czyli zbyt niskiej zawartości tlenu w krwi. To stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Czym są duszności?

Duszności to subiektywne uczucie braku tchu, braku powietrza lub trudności z oddychaniem. Chorzy określają duszności, jako pojawienie się silnego ucisku w klatce piersiowej, niemożności zrobienia pełnego wdechu, konieczności płytkiego i szybkiego łapania oddechu.

Zdjęcie Ten objaw Covid-19 jest najbardziej niebezpieczny! Uważaj na tę dolegliwość! #2

Najbardziej niebezpieczny objaw COVID-19

Pojawienie się duszności w przebiegu COVID-19 powinno nas szczególnie zaniepokoić i skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem POZ. Objaw ten jest bardzo groźny i jest sygnałem, że dochodzi do poważnego zajęcia układu oddechowego i może dojść do niewydolności oddechowej. Duszności mogą prowadzić do zwiększonej tolerancji na hipoksję. Oznacza to stan niedoboru tlenu w stosunku do zapotrzebowania organizmu, który prowadzi do niedotleniania.

Zdjęcie Ten objaw Covid-19 jest najbardziej niebezpieczny! Uważaj na tę dolegliwość! #3

Jak rozpoznać niebezpieczeństwo?

W celu rozpoznania niebezpieczeństwa niedotlenienia, konieczne jest użycie specjalistycznego urządzenia- pulsoksymetru. Służy on do monitorowania wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji. Gdy założymy go na palec, pozwoli ustalić wynik, czyli ilości hemoglobiny wysyconej tlenem. Prawidłowy wynik powinien wynosić 95-98%. Urządzenie to można samodzielnie obsługiwać w domu. Poinformuje nas o stanie zagrożenia, dzięki czemu szybko będziemy mogli wezwać pomoc.