Gorączka u dziecka - 7 najczęstszych błędów w leczeniu.

Gorączka u dziecka - 7 najczęstszych błędów w leczeniu.

Gorączka to obronna reakcja organizmu. Podczas gdy temperatura ciała dziecka jest podwyższona, wytwarza on substancje pomagające zwalczyć infekcję. Większość rodziców bardzo boi się tego stanu, mimo że nie zawsze jest groźny. Czasami chcąc jak najszybciej zwalczyć gorączkę, popełniamy błędy.

Zdjęcie Gorączka u dziecka - 5 najczęstszych błędów w leczeniu. #1

Przyjmuje się, że temperatura u zdrowej osoby wynosi 36,6 stopni. U dzieci temperatura ciała jest zawsze nieco niższa, chociaż nie jest to oczywiście regułą. Większość z nich gwałtowniej od nas dorosłych reaguje nawet na najmniejsze podwyższenie ciepłoty ciała. Nie jest to jednak powodem do paniki.

1. Zły pomiar temperatury

Do prawidłowego pomiaru temperatury jest potrzebny nie tylko dobry termometr, ale także dobre warunki. Wynik może być przekłamany, jeśli temperaturę zmierzymy:

  • Po wypiciu ciepłej herbatki lub zjedzeniu ciepłej zupki
  • Po wylaniu morza łez
  • Chwilę po kąpieli
  • W pomieszczeniu, w którym jest zbyt ciepło

Zdjęcie Gorączka u dziecka - 5 najczęstszych błędów w leczeniu. #2

2. Zbyt szybka reakcja

Jako mama chcesz jak najszybciej pomóc swojemu dziecku, wiec wraz z najmniejszym skokiem oczek na termometrze podajesz mu leki przeciwgorączkowe. W ten sposób możesz zaszkodzić maluchowi i osłabić naturalne procesy samoobrony organizmu. Podając środek przeciwgorączkowy, łagodzisz tylko objawy, a nie likwidujesz źródła infekcji. Zanim podasz dziecku lek, oceń czy sytuacja tego wymaga i czy stan dziecka faktycznie Cię do tego skłania. Takie „rutynowe” postępowanie może jedynie wydłużyć chorobę.

Zdjęcie Gorączka u dziecka - 5 najczęstszych błędów w leczeniu. #3

3. Działanie napotne

Syropy i herbatki napotne sprawdzają się przy temperaturze nieprzekraczającej 38 stopni. Ze względu na swoje napotne i rozgrzewające działanie mogą jednak pogorszyć stan, kiedy gorączka jest już wysoka.

4. Schładzanie

Przy wysokiej gorączce można dziecko delikatnie schładzać. Jednak słowo "delikatnie" jest tutaj kluczowe. Zbyt nagła zmiana temperatury może wywołać szok organizmu i gorączkowe drgawki. Niektórzy rodzice podczas gorączki wsadzają dziecko do chłodnej wody. To absolutnie niewskazane! Możemy wsadzić dziecko do wody o tej samej temperaturze co ciało, a woda wychładzając się powoli, zacznie schładzać dziecko.

Zdjęcie Gorączka u dziecka - 5 najczęstszych błędów w leczeniu. #4

5. Wychodzenie

Nawet w ciepłe dni nie powinniśmy wychodzić z gorączkującym dzieckiem. Podwyższonej temperaturze zawsze towarzyszy ogólne osłabienie organizmu. W takim wypadku maluch jest bardziej niż zwykle podatny na zarazki. Po obniżeniu gorączki lekami spacery również nie są wskazane, ponieważ dziecko się poci, a jego organizm nadal walczy.

6. Przegrzewanie

Z uwagi na to, że maluch gorączkuje, zamykamy wszystkie okna i odkręcamy kaloryfery. Dodatkowo opatulamy go szczelnie kołderką i dokładamy kocyk, bo przecież chore dziecko wymaga wyleżenia się w ciepełku. Takie działania, podobnie jak herbatki napotne, mogą doprowadzić do wzrostu wysokiej już temperatury. Dziecko z gorączką powinno być lekko ubrane i przykryte jak zawsze, standardową kołderką. Nie należy także podnosić temperatury w domu, a wietrzenie pomieszczeń, (w których aktualnie dziecka nie ma) jest bardzo ważne podczas infekcji.

Zdjęcie Gorączka u dziecka - 5 najczęstszych błędów w leczeniu. #5

7. Nieodpowiednie działanie

Jeśli gorączka wymaga podania leków, musimy wiedzieć, w jaki sposób możemy działać. Jest to temat dość obszerny, więc tutaj podamy tylko najważniejsze fakty. Dzieciom do 3 miesiąca podajemy tylko i wyłącznie paracetamol. Dzieciom po 3 miesiącu możemy podać także ibuprofen. U dzieci do 12-go roku życia nie podajemy innych substancji przeciwgorączkowych bez konsultacji z lekarzem. Dawkę leku zawsze dobieramy do wagi, jedynie posiłkując się wiekiem. Czopków nigdy nie dzielimy! Ani wzdłuż, ani wszerz, ani w ogóle! Staramy się stosować jedną substancję przeciwgorączkową, z zachowaniem zalecanych odstępów między dawkami. Dopiero kiedy jeden lek nie jest skuteczny, możemy naprzemiennie podawać paracetamol i ibuprofen z zachowaniem odstępu czasowego. Pamiętajmy, że podczas gorączki, tak jak i podczas biegunki bardzo ważne jest nawadnianie dziecka.

Temperatura ciała do 38 stopni to nadal stan podgorączkowy, a nie gorączka i chociaż niektóre dzieci już przy takim starcie czują się bardzo źle, jest to jedynie stan wymagający dokładnej obserwacji. Temperatura przekraczająca 38 stopni to już umiarkowana gorączka, wymagająca podania leków przeciwgorączkowych. Dopiero 38,5 stopnia u dziecka to gorączka wysoka. Ta zbliżająca się do 40 stopni, zagraża już życiu malucha.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, jak się czuje i jakie dodatkowe objawy towarzyszą gorączce. U niemowlaków gorączka powinna zostać skonsultowana z lekarzem zawsze. U starszych dzieci gorączka wynosząca do 38,5 stopnia, trwająca do 3 dni, której nie towarzysząniepokojące objawy, nie musi być konsultowana. Jeśli pomimo podawania leków, gorączka nie schodzi poniżej 38 stopni, przez najmniej dwa dni, można skonsultować się z lekarzem.

Objawy, które zawsze powinny nas zaniepokoić podczas gorączki to:

  • duszność
  • wymioty
  • ostra biegunka
  • pobudzenie
  • silny ból głowy
  • zaburzenia świadomości
Patrycja

Polecane