Ten objaw COVID-19 może trwać miesiącami

Patrycja

Zdrowie

04.01.2021 21:16

Ten objaw COVID-19 może trwać miesiącami

Powrót do zdrowia po zakażeniu koronawirusem, wygląda inaczej u poszczególnych osób. U niektórych może zająć sporo czasu, a osłabienie po chorobie będzie utrzymywać się jeszcze przez długi okres. Dowiedz się, jaki objaw COVID-19 może trwać miesiącami.

Zdjęcie Ten objaw COVID-19 może trwać miesiącami #1

Koronawirus w Polsce i na świecie

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Na świecie do tej pory zachorowało ponad 85 milionów osób, a w Polsce 1,32 miliona. COVID-19 to choroba górnych dróg oddechowych, której główne objawy to gorączka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, utrata zmysłów węchu i smaku. Może pojawiać się też ból głowy, gardła, mięśni, silne zmęczenie, osłabienie oraz dolegliwości trawienne i zmiany skórne.

Powrót do zdrowia po COVID-19

Powrót do zdrowia po zakażeniu koronawirusem, u niektórych osób może zająć sporo czasu. Mimo ustąpienia objawów, przed długi czas mogą u nich występować powikłania po chorobie. Wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia chorego i przebiegu infekcji oraz nasilenia objawów.

Zdjęcie Ten objaw COVID-19 może trwać miesiącami #2

Zespół postcovidowy

Zespół postcovidowy pojawia się u niektórych osób, które przeszły koronawirusa, ale wciąż odczuwają pewne zdrowotne dolegliwości. Uciążliwe powikłania mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy, po ustąpienia objawów. Wyróżnia się wśród nich zmiany płucne, sercowo-naczyniowe, neurologiczne, zaburzenie pracy nerek oraz silne migreny.

Ten objaw COVID-19 może trwać miesiącami

Po ustąpieniu objawów koronawirusa, u niektórych osób przez długi czas może utrzymywać się zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu. Objawia się ono jako brak sił, zmniejszona tolerancja wysiłku, trudności z koncentracją, zamglenie umysłu.

Zmęczenie jako długotrwały skutek COVID-19

Naukowcy w czasopiśmie Nature wskazują zmęczenie jako jeden z najbardziej podstępnych skutków koronawirusa. W ciągu ostatnich 9 miesięcy pandemii, coraz więcej osób zgłaszało chroniczne zmęczenie i wyniszczenie, pomimo ustąpienia objawów choroby. U niektórych może utrzymywać się nawet do paru miesięcy, jako tzw. zmęczenie pozakaźne lub poinfekcyjne. Jedno z badań, które objęło 143 ozdrowieńców, wpisanych ze szpitala w Rzymie wykazało, że 53% z nich zgłosiło zmęczenie, a 43% miało duszności, nawet dwa miesiące po ustąpieniu objawów.

Zdjęcie Ten objaw COVID-19 może trwać miesiącami #3

Różny czas powrotu do zdrowia

Według Światowej Organizacji Zdrowia, zazwyczaj powrót do zdrowia po koronawirusie trwa dwa tygodnie dla pacjentów z łagodnymi objawami i do ośmiu tygodni dla osób z ciężkim przebiegiem choroby. Jednak istnieje grupa osób, u których trwa znacznie dłużej. W takich przypadkach objawy mogą obejmować skrajne zmęczenie, uporczywy kaszel lub nietolerancję wysiłku.