Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Kiedy zmniejszona ilość płynów jest niebezpieczna?

Patrycja
Zdrowie
19.11.2020 10:24
Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Kiedy zmniejszona ilość płynów jest niebezpieczna?

Najczęstsza przyczyna biegunki małych pacjentów to zakażenie rotawirusowe, które może nieść za sobą poważne skutki zdrowotne. Biegunka, wymioty i gorączka towarzyszące zakażeniu skutkują utratą wody i elektrolitów z organizmu. Jeśli ich odpowiednio nie uzupełnimy, może dojść do odwodnienia.

Każde dziecko co najmniej raz w swoim życiu przechodzi przez rotawirusowe zakażenie, którego objawy to biegunka, wymioty i wysoka gorączka. Aż 40% dzieciaków, które zachorowało, trafia z odwodnieniem do szpitala. Większa część dzieci nie ma ukończonych 4 lat, a to, dlatego, że ryzyko odwodnienia jest większe u młodszych dzieci. Jak rozpoznać, że naszemu maluchowi może grozić odwodnienie wskutek biegunki?

Odwodnienie lekkie

O odwodnieniu lekkim mówimy, kiedy masa ciała dziecka zmniejszy się o mniej niż 5%. Ponieważ nie każda z nas będzie chciała bawić się w wyliczania, możemy je stwierdzić na podstawie objawów. Podczas odwodnienia lekkiego dziecko jest raczej spokojne. Pije tak samo chętnie, jak wcześniej. Wnętrze jamy ustnej jest prawidłowo wilgotne, gałki oczne wyglądają normalnie, podczas płaczu dziecku płyną łzy, normalnie oddaje mocz, a serduszko nie bije ani szybciej, ani wolniej. Odwodnienie lekkie daje minimalne objawy na skórze, która jest mniej elastyczna niż zazwyczaj.

Postępowanie

Dzieci odwodnione w stopniu lekkim mogą pozostawać w domu. Bardzo ważne jest ich nawadnianie. Najlepiej sprawdzą się gotowe elektrolity, które uzupełnią niedobory i łatwiej się przyswoją. Maluszka możemy napajać niskozmineralizowaną wodą z dodatkiem glukozy, herbatami, zupkami. Każdy napój warto delikatnie posolić.

Zdjęcie Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Kiedy zmniejszona ilość płynów jest niebezpieczna? #1

Odwodnienie średnie

Utrata od 5% do 10% masy ciała świadczy o odwodnieniu średnim. Jeśli mamy problem z interpretacją wyniku, posiłkujmy się objawami. Podczas odwodnienia średniego dziecko jest rozdrażnione i niespokojne. Dziecko pije łapczywie, nierzadko krztusząc się przy tym i płacząc. Wnętrze jamy ustnej jest wysuszone, gałki oczne lekko zapadnięte, podczas płaczu oczka są tylko delikatnie wilgotne, maluch oddaje nieco mniej moczu, a serduszko bije nieco szybciej niż zwykle. Odwodnienie średnie daje objawy na skórze, której elastyczność jest zmniejszona w widocznym stopniu.

Postępowanie

Starsze dzieci odwodnione w stopniu średnim mogą pozostać w domu, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Postępowanie wygląda tak samo, jak przy odwodnieniu lekkim, nie są wskazanie napoje gazowane w tym także chętnie podawana przy biegunkach coca-cola i soki owocowe. W przypadku młodszych dzieci o możliwości pozostania w domu również decyduje lekarz, z tym że częściej zalecany jest im pobyt w szpitalu.

Zdjęcie Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Kiedy zmniejszona ilość płynów jest niebezpieczna? #2

Odwodnienie ciężkie

Jeśli dziecko utraciło więcej niż 10% masy ciała, mówimy o odwodnieniu ciężkim. Jeśli nie mamy możliwości wyliczenia, sprawdźmy stopień odwodnienia na podstawie objawów. Podczas odwodnienia ciężkiego dziecko jest wyraźnie osłabione, apatyczne i śpiące. Dziecko pije bardzo mało lub wcale. Wnętrze jamy ustnej jest bardzo suche, gałki oczne widocznie zapadnięte, jeśli dziecko popłakuje, to oczka nie są już nawet wilgotne, występuje skąpomocz, jego serduszko bije znacznie szybciej. Odwodnienie ciężkie jest bardzo widoczne na skórze, której elastyczność jest mocno upośledzona.

Postępowanie

Dzieci odwodnione w stopniu ciężkim powinny jak najszybciej znaleźć się w szpitalu niezależnie od wieku. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie skuteczniejszej metody nawadniania organizmu, jakim jest kroplówka. Odwodnienie ciężkie może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne i stanowi zagrożenie dla życia dziecka.

Zdjęcie Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Kiedy zmniejszona ilość płynów jest niebezpieczna? #3

Jeśli mamy podejrzenie, że nasze dziecko wchodzi w fazę odwodnienia ciężkiego lub martwi nas jego zły stan podczas biegunki, nalegajmy na umieszczenie go w szpitalu. Mimo iż szpital nie jest przyjemnym miejscem, nasze dziecko będzie tam pod stałą opieką lekarzy i pielęgniarek, a ponadto zostanie odpowiednio nawodnione, dożylnie lub przez zgłębnik nosowo-żołądkowy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną