Szczepionka na koronawirusa – ilu Polaków planuje się zaszczepić? Zaskakujące dane

Emila

Zdrowie

18.11.2020 20:07

Szczepionka na koronawirusa – ilu Polaków planuje się zaszczepić? Zaskakujące dane

O szczepionkach mówi się coraz częściej i głośniej, jako że z czasem pojawiają się nowe efekty pracy. Obecnie dwie firmy potwierdziły, że wynalazły szczepionkę. Temat ten wzbudza jednak wiele emocji i dużo osób sceptycznie do tego podchodzi. Aby zatem dowiedzieć się, ilu Polaków zdecyduje się zaszczepić, RMF FM i Dziennik Gazety Prawnej przygotowało sondaż, który jest zaskakujący!

Zdjęcie Szczepionka na koronawirusa – ilu Polaków planuje się zaszczepić? #1

Polacy będą się szczepić?

Przeprowadzony sondaż na temat Polaków, którzy planują lub nie mają zamiaru się szczepić, okazał się bardzo zaskakujący. Obecnie ponad połowa Polaków biorących udział w sondażu odpowiedziała, że nie będą się szczepić. W takim samym sondażu przeprowadzonym ponad miesiąc temu ilość tych osób wynosiła 4 procent mniej. Oznacza to, że rośnie ilość Polaków, którzy stają się coraz bardziej niechętni do tego sposobu ochrony.

Łatwo można zatem wywnioskować, że w najnowszym sondażu ilość Polaków chętnych do zaszczepienia się zmniejszyła. Liczba niezdecydowanych wynosi około 7 procent, a więc jest to taka sama ilość, jak podczas wcześniejszego sondażu.

Zdjęcie Szczepionka na koronawirusa – ilu Polaków planuje się zaszczepić? #2

Jak ma działać szczepionka?

To pytanie zadaje sobie wiele osób i nikt tak naprawdę nie zna na nie odpowiedzi. Jedna z firm ogłosiła, że ich szczepionka jest skuteczna w 90 procentach. Tydzień później druga ogłosiła, że skuteczność ich szczepionki wynosi prawie 95 procent. Oznacza to, że na 100 osób 5 z nich nadal może się zarazić.

Dodatkowo nikomu nie są znane działania tej szczepionki. Jak długo będzie trwała odporność? Czy uniemożliwi przenoszenia wirusa?

Zmiana skuteczności

Należy mieć na uwadze, że obecnie znana nam skuteczność szczepionek bazuje na przeprowadzonych do tej pory badaniach. Oznacza to, że przy opublikowaniu pełnych wyników skuteczność może ulec zmianie. Należy też mieć na uwadze, że obecne badania są na etapie klinicznym, a więc faktyczne wyniki skuteczności szczepionki będą znane dopiero po zaszczepieniu kilkunastu milionów osób. Dopiero wtedy naukowcy będą w stanie stwierdzić, która szczepionka lepiej się spełnia, jakie niepożądane efekty występują częściej lub mniej i jak rzeczywiście szczepionka sprawdza się przy zwalczaniu pandemii.