Nietypowy objaw koronawirusa- ma go coraz więcej osób

Patrycja

Zdrowie

23.01.2021 17:06

Nietypowy objaw koronawirusa- ma go coraz więcej osób

Główne objawy koronawirusa to gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, ból głowy, utrata zmysłów węchu i smaku oraz zmiany skórne. Jednak coraz więcej osób doświadcza nowego, nietypowego objawu choroby. Dowiedz się, czym jest ten nieznany dotąd symptom!

Zdjęcie Nietypowy objaw koronawirusa- ma go coraz więcej osób #1

COVID-19: objawy choroby

COVID-19 to choroba górnych dróg oddechowych, której główne objawy to gorączka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, utrata zmysłów węchu i smaku. Może pojawiać się też ból głowy, gardła, mięśni, silne zmęczenie, osłabienie oraz dolegliwości trawienne i zmiany skórne. U większości chorych (80%) objawy mają łagodny lub umiarkowany przebieg. Jest jednak groźny dla seniorów i osób cierpiących na przewlekłe choroby. U 20% chorych powoduje znaczne trudności z oddychaniem, zmiany w płucach i może prowadzić nawet do śmierci.

Zdjęcie Nietypowy objaw koronawirusa- ma go coraz więcej osób #2

Nietypowy objaw koronawirusa

Coraz więcej lekarzy zwraca uwagę na nowy objaw koronawirusa. U chorych pojawia się owrzodzenie jamy ustnej i języka, tzw. covidowy język!

„Covidowy język” jako nowy objaw koronawirusa

Jak podaje Radio Zet, jako pierwszy zwrócił na to uwagę Profesor Tim Spector, epidemiolog z King's College London. Uważa on, że taki objaw może pojawiać się nawet u 20% osób zakażonych koronawirusem. Może mieć to związek z nową brytyjską mutacją COVID-19. Nowe nieznane objawy mogą pojawiać się w związku z tym, że połowa zakażeń w Wielkiej Brytanii jest wywoływana nową mutacją.

Coraz więcej chorych z nowym objawem

Epidemiolodzy z Wielkiej Brytanii zaczęli obserwować pojawianie się nowego objawu u coraz większej liczby chorych. Jedna na pięć osób zakażonych ma nietypowe objawy infekcji, które w pierwszej chwili nie wskazują na COVID-19. Należą do nich właśnie obrzęk jamy ustnej i owrzodzenie języka. Jak podają lekarze, u większości pacjentów owrzodzenia na języku ustępują w ciągu tygodnia.

Zdjęcie Nietypowy objaw koronawirusa- ma go coraz więcej osób #3

Apel lekarzy

Podobne objawy zaobserwowali także lekarze z Czech i Hiszpanii. Według nich wysypka na błonach śluzowych jamy ustnej i tzw. covidowy język, występuje u osób, które bezobjawowo lub łagodnie przechodzą koronawirusa. Może pojawiać się w związku z występowaniem nowych mutacji choroby, które wywołują inne, niespecyficzne objawy. Badacze z King’s College London apelują, by oficjalnie uznać te zmiany za nowy objaw koronawirusa.

Jama ustna a koronawirus

Jama ustna to obszar wrażliwy na koronawirusa. Ten nietypowy objaw może pojawiać się skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego i obecności receptora ACE2 w nabłonkowych komórkach języka.Jednak do zapalenia jamy ustnej dochodzi także w innych przypadkach. W przebiegu chorób wirusowych, opryszczkowych czy odry, pojawiają się obrzęki i owrzodzenia.