Zespół POSTCOVIDOWY. Poznaj nowy objaw

Patrycja

Zdrowie

02.01.2021 14:12

Zespół POSTCOVIDOWY. Poznaj nowy objaw

Powrót do zdrowia po zakażeniu koronawirusem, u niektórych osób może zająć sporo czasu. Mimo ustąpienia objawów, u niektórych przed długi czas będą występować powikłania po chorobie. Naukowcy zauważyli pojawienie się nowych objawów zespołu postcovidowego. Dowiedz się, czym one są.

Zdjęcie Zespół POSTCOVIDOWY. Poznaj nowy objaw #1

Koronawirus- objawy i przebieg choroby

COVID-19 to choroba układu oddechowego, najczęściej o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Jej główne objawy to wysoka gorączka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, utrata zmysłów węchu i smaku. Może pojawiać się też ból głowy, gardła, mięśni, silne zmęczenie i osłabienie oraz dolegliwości trawienne i zmiany skórne. Szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 są osoby starsze (po 60. roku życia) oraz takie, które przewlekle chorują.

Powrót do zdrowia po COVID-19

Powrót do zdrowia po zakażeniu koronawirusem, wygląda inaczej u poszczególnych osób. U niektórych może zająć sporo czasu, a osłabienie po chorobie będzie utrzymywać się jeszcze przez długi okres. Pełen powrót do zdrowia może zająć nawet kilka miesięcy, zależy od ogólnego stanu zdrowia i przebiegu infekcji. Niektóre osoby po wyzdrowieniu, jeszcze przez długo czas zmagają się z powikłaniami po chorobie.

Zdjęcie Zespół POSTCOVIDOWY. Poznaj nowy objaw #2

Na czym polega zespół postcovidowy?

Zespół postcovidowy (PCS - Post COVID-19 Syndrome) występuje u części osób zakażonych COVID-19, które mimo tego że przeszły chorobę, wciąż odczuwają uciążliwe dolegliwości. Mogą utrzymywać się one od kilku tygodni do paru miesięcy. Wyróżnia się wśród nich powikłania płucne, sercowo-naczyniowe, neurologiczne, zaburzenie pracy nerek, migreny. Przez długi czas może utrzymywać się też zmęczenie, kaszel, utrata węchu i smaku. Jak podaje serwis Dzień Dobry TVN, brytyjscy naukowcy zauważyli też występowanie nowego objawu zespołu postcovidowego. Dowiedz się, czym on jest.

Zdjęcie Zespół POSTCOVIDOWY. Poznaj nowy objaw #3

Poznaj nowe objawy zespołu postcovidowego

Nowym objawem zespołu postcovidowego jest parosmia. To zniekształcenie wrażeń węchowych, którego głównym objawem jest wyczuwanie nieprzyjemnych zapachów, jak woń spalenizny, siarki, czy ryby. Takie węchowe halucynacje coraz częściej dotykają osoby, które wskutek wcześniejszego zakażenia koronawirusem, utraciły węchy zmysłu i smaku. Lekarze z Wielkiej Brytanii alarmują, że coraz więcej osób zgłasza się z takimi problemami. Jeśli po przejściu COVID-19, pojawiły się u Ciebie urojenia zapachowe, skontaktuj się z neurologiem.