Koronawirus w ciąży - poznaj najważniejsze fakty

Patrycja

Zdrowie

19.10.2020 13:31

Koronawirus w ciąży - poznaj najważniejsze fakty

Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem? Czy choroba przenosi się z matki na dziecko? Czy jest się czego obawiać, jeśli jesteś w ciąży i zachorowałaś na COVID-10? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdjęcie Koronawirus w ciąży - poznaj najważniejsze fakty #1

Epidemia koronawirusa nie zwalnia

Epidemia koronawirusa na świecie i w Polsce nie zwalnia. W ostatnich tygodniach, odnotowano rekordy zachorowań, coraz więcej zajętych szpitalnych łóżek i respiratorów. Na epidemię COVID-19, dodatkowo nałożył się sezon jesiennych zachorowań na przeziębienie i grypę, przez co sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna.

Na zachorowanie i ciężki przebieg koronawirusa szczególnie narażone są osoby starsze, po 60 roku życia i te z przewlekłymi, współistniejącymi chorobami. Jak wygląda sytuacja w przypadku kobiet w ciąży?

Koronawirus a ciąża

Naukowcy uważają, że kobiety w ciąży, mogą być bardziej narażone na zakażenie, jednak zwykle przechodzą chorobę łagodnie. Przeprowadzono badania na grupie 14 tysięcy ciężarnych kobiet zakażonych COVID-19.

Ich wyniki wskazują, że ciężarne rzadziej cierpią na gorączkę i bóle mięśni podczas zakażenia, natomiast częściej wymagają hospitalizacji i trafiają na oddziały intensywnej terapii.

Zdjęcie Koronawirus w ciąży - poznaj najważniejsze fakty #2

Zagrożenia w ciąży

Zagrożenia dla kobiet w ciąży, które chorują na COVID-19 są różne. Naukowcy odkryli, że u ciężarnych kobiet zakażonych koronawirusem, nieznacznie rośnie ryzyko przedwczesnych porodów, poronień i utraty ciąży.

Może dojść do pojawienia się różnego rodzaju wad płodu, na przykład niskiej masy urodzeniowej noworodka. Dodatkowo, objawy towarzyszące chorobie, jak wysoka gorączka, zwłaszcza pojawiająca się w pierwszym trymestrze ciąży, może doprowadzić do wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Czy koronawirus przenosi się z matki na dziecko?

Naukowiec dr Alexander Vivanti w magazynie naukowym Nature, potwierdził, że występuje możliwość transmisji koronawirusa z ciężarnej na płód, poprzez łożysko matki. Ryzyko to jest wysokie, zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży.

Zdjęcie Koronawirus w ciąży - poznaj najważniejsze fakty #3

Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na koronawirusa?

Jak na razie nie ma wielu badań opisujących przypadki ciężarnych chorych na COVID-19. Z dotychczasowych opracowań naukowych wynika, że kobiety w ciąży mogą być bardziej podatne na zakażenie koronawirusem. Jednak przebieg choroby ma u nich łagodny lub umiarkowany charakter. Rzadko występują ostre objawy, jak bardzo wysoka gorączka i duże problemy z oddychaniem.