Coraz więcej dzieci choruje na COVID-19. Jak rozpoznać koronawirusa u niemowlaka?

Patrycja

Zdrowie

17.12.2021 17:07

Coraz więcej dzieci choruje na COVID-19. Jak rozpoznać koronawirusa u niemowlaka?

Obecnie koronawirus atakuje coraz więcej małych dzieci. Objawy choroby są na tyle groźne, że coraz więcej najmłodszych pacjentów trafia do szpitali. Szczególnie narażone są niemowlęta, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Dowiedz się, jak rozpoznać chorobę u niemowlaka. Sprawdź, co na ten temat mówią lekarze.

Zdjęcie Coraz więcej dzieci choruje na COVID-19. Jak rozpoznać koronawirusa u niemowlaka? #1

Nowy wariant koronawirusa coraz częściej atakuje dzieci

Nowy wariant koronawirusa jest zagrożeniem nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. Lekarze alarmują, że obecnie u dzieci obserwuje się coraz więcej zakażeń Omikronem. Przebieg choroby jest na tyle poważny, że spora część najmłodszych wymaga hospitalizacji.

Lekarze ostrzegają przed koronawirusem u najmłodszych

Dr n. med. Barbara Hasiec, ordynator dziecięcego oddziału zakaźnego w Lublinie mówi: „Najciężej chorują maleńkie dzieci, do trzeciego roku życia. (…) Od września na naszym oddziale mieliśmy 190 pacjentów z COVID-19, z czego połowa to były dzieci do pierwszego roku życia. Najmłodszy pacjent miał 12 dni.”

Dr Michał Wronowski z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie zauważa, że „Podczas poprzednich fal pandemii nie zdarzało się, aby na OIOM trafiały małe dzieci z pełnoobjawowym COVID-19. Teraz najmłodsi pacjenci to kilkumiesięczne niemowlęta”.

Kto jest najbardziej narażony?

Według ekspertów dla większości dzieci COVID-19 jest chorobą łagodną. Najpoważniej chorują noworodki i nastolatki. Potwierdzają to także amerykańskie statystyki, z których wynika, że jeżeli dzieci umierają na koronawirusa, w przeważającej większości dotyczy to małych pacjentów do pierwszego roku życia oraz nastolatków.

Zdjęcie Coraz więcej dzieci choruje na COVID-19. Jak rozpoznać koronawirusa u niemowlaka? #2

Jak rozpoznać chorobę u niemowlaka?

Koronawirus u najmłodszych daje pełne objawy choroby. U niemowląt utrzymuje się wysoka temperatura, ale mylący może być brak kaszlu. Co istotne, prawie u wszystkich dzieci już w pierwszym tygodniu choroby występuje zapalenie płuc. Mogą pojawiać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak wymioty i biegunka. Z tego powodu rodzice powinni uważnie obserwować przebieg każdej infekcji u niemowlaka.

Jakie są objawy koronawirusa u starszych dzieci?

Objawy COVI-19 u starszych dzieci to przede wszystkim gorączka, kaszel, ból gardła, głowy, mięśni oraz osłabienie. Mogą pojawiać się  nich objawy zapalenia zatok bądź zapalenia krtani. Dzieci często odczuwają bóle brzucha, nudności, pojawiają się wymioty i biegunka. Oprócz tego najmłodsi pacjenci doświadczają zmęczenia oraz utraty apetytu.

Lekarze przestrzegają rodziców przed tymi objawami, ponieważ mogą one kojarzyć się ze zwykłym przeziębieniem, a nie koronawirusem.