Dowiedz się wszystkiego o skórnych objawach koronawirusa

Patrycja

Zdrowie

21.10.2020 16:16

Dowiedz się wszystkiego o skórnych objawach koronawirusa

W przypadku zakażenia koronawirusem, nie tylko wysoka gorączka, kaszel, duszności i utrata zmysłów węchu i smaku stanowią najczęstsze objawy choroby. Coraz więcej osób doświadcza zmian skórnych: wysypki, pokrzywki lub tzw. palców covidowych. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o skórnych objawach koronawirusa.

Zdjęcie Dowiedz się wszystkiego o skórnych objawach koronawirusa #1

Objawy koronawirusa

COVID-19 to choroba układu oddechowego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, wywołana przez nowo odkrytego koronawirusa. Jej główne objawy to wysoka gorączka, kaszel oraz utrata węchu i smaku. Oprócz tych objawów, coraz częściej u chorych pojawiają się zmiany skórne.

Skórne objawy koronawiusa

Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Włoch coraz częściej zwracają uwagę na występowanie nietypowych zmian dermatologicznych, które mogą być objawem koronawirusa. Zwłaszcza jeśli pacjenci wcześniej nie borykali się z problemami skórnymi, pojawiły się one nagle i są nietypowe, może to świadczyć o zakażeniu COVID-19.

Rodzaje zmian skórnych przy koronawirusie

Naukowcy wyróżnili trzy typy zmian skórnych, które mogą świadczyć o pojawieniu się zakażenia koronawirusem. Objawy dermatologiczne mogą występować przed pojawieniem się infekcji, być jedynym objawem zachorowania lub w połączeniu z innymi, typowymi symptomami zwiastować zakażenie COVID-19. Dowiedz się, jakie zmiany skórne mogą pojawiać przy koronawirusie.Zdjęcie Dowiedz się wszystkiego o skórnych objawach koronawirusa #2

Wysypka i pokrzywka

U zakażonych koronawirusem jako jeden ze skórnych objawów, może pojawiać się wysypka, która przypomina wietrzną ospę lub pokrzywka, czyli bąble przypominające poparzenie pokrzywą. Takie zmiany mogą swędzieć i być niejednolicie rozsiane w różnych miejscach ciała.

Mogą występować w formie grudek, płaskich lub wypukłych plam, czy guzków lub bąbli wypełnionych płynem surowiczym. Zmiany takie utrzymują się około 5-9 dni i najczęściej samoistnie ustępują.

Covidowe palce

Palce covidowe to najbardziej charakterystyczna zmiana skórna, która może pojawiać się przy zakażeniu COVID-19. To zmiany pseudoodmrozinowe, które występują w obrębie palców rąk lub stóp. Przypominają odmrożenia w postaci sinych lub ciemnych i fioletowych plam z owrzodzeniem i pęcherzami.

Może towarzyszyć im ból i świąd, utrzymują się nawet do 2 tygodni. Palce covidowe mogą być jedynym lub jednym z wielu zwiastunów zakażenia. Szczególnie w połączeniu z objawami takimi jak gorączka, kaszel i duszności, mogą świadczyć o zachorowaniu na koronawirusa.

Zdjęcie Dowiedz się wszystkiego o skórnych objawach koronawirusa #3