Koronawirus przenosi się w powietrzu! Najnowsze badania

Patrycja
Zdrowie
14.10.2020 16:41
Koronawirus przenosi się w powietrzu! Najnowsze badania

Najnowsze badania wskazują, że koronawirus nie przenosi się jedynie drogą kropelkową i poprzez dotykanie zakażonych powierzchni. Może rozprzestrzeniać się także w powietrzu! Zapoznaj się z doniesieniami naukowców.

Zdjęcie Koronawirus przenosi się w powietrzu! Najnowsze badania #1

Najnowsze doniesienie naukowców

Naukowcy zaktualizowali wcześniejsze wytyczne dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak donosi serwis Onet, amerykańska agencja CDC (agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej) podaje, że do zakażenia SARS-CoV-2 może dojść także droga powietrzną.

Do tej pory badacze skupiali się na transmisji koronawirusa drogą kropelkową, dlatego zachęcali do zachowywania dystansu społecznego i noszenia maseczek zasłaniających nos i usta. W świetle najnowszych doniesień, sytuacja się komplikuje...

Koronawirus przenosi się w powietrzu

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w przypadku transmisji powietrznej, z organizmu osoby chorej, podczas wydechu, wydobywają się aerozole, nieprzekraczające wielkości 5 mikronów. Następnie przez wiele godzin mogą utrzymywać się i krążyć w powietrzu, zanim opadną na ziemię.

Dlatego największe ryzyko infekcji ma miejsce w zamkniętych, słabo wentylowanych i zatłoczonych pomieszczeniach.

Zdjęcie Koronawirus przenosi się w powietrzu! Najnowsze badania #2

Największe ryzyko zakażenia

Na podstawie wcześniejszych badań, naukowcy wskazują, że ludzie są najbardziej narażeni na infekcję, jeśli blisko i długo znajdują się w pobliżu osoby zakażonej. Do transmisji koronawirusa dochodzi w zamkniętych i słabo wentylowanych pomieszczeniach. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad, które opracowali badacze.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia koronawirusem, naukowcy z WHO i amerykańskiej agencji CDC zalecają przede wszystkim unikanie zatłoczonych i słabo wentylowanych pomieszczeń. Ważne jest wyeliminowanie źródeł infekcji, czyli unikanie przebywania w pobliżu osób chorych.

Najlepszym wyjściem jest wprowadzenie pracy i nauczania zdalnego. Jeśli to jest niemożliwe, należy stosować osłony działowe i filtry powietrza, nosić maseczki ochronne zasłaniające nos i usta.

Trzeba pamiętać o zachowywaniu dystansu społecznego, co najmniej 1,5 metra, częstym myciu i dezynfekcji rąk (środkiem odkażającym zawierającym co najmniej 60% alkoholu) oraz sprzętów codziennego użytku. Nie zapominajmy o regularnym wietrzeniu zamkniętych pomieszczeń. Oprócz tego, gdy zachorujemy koniecznie pozostańmy w domu i odizolujmy się od innych, by ich nie zarażać.

Zdjęcie Koronawirus przenosi się w powietrzu! Najnowsze badania #3

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną