Przemoc domowa i natychmiastowa izolacja sprawcy. Sejm uchwalił ustawę

Katarzyna
Newsy
01.05.2020 13:28
Przemoc domowa i natychmiastowa izolacja sprawcy. Sejm uchwalił ustawę

Okres pandemii, izolacji i kwarantanny to obecnie bardzo trudny czas. Szkoły zostały zamknięte, niektórzy pracownicy pracują zdalnie, co powoduje, że spora część rodzin spędza ten czas razem w swoich domowych zaciszach. Niestety nie wszyscy cieszą się, że mogą spędzić więcej czasu z rodziną. Dla osób, które doświadczają przemocy domowej od swoich najbliższych taki okres to bardzo trudny czas, który ciężko przetrwać. Napływa coraz więcej danych, które pokazują, że przez izolację wzrasta liczba i częstotliwość przemocy domowej.

Zdjęcie Przemoc domowa i natychmiastowa izolacja sprawcy. Sejm uchwalił ustawę #1

Prace nad ustawą w SejmieW związku z tym rządzący również pochylili się nad tą sprawą i zaczęli działać. 1 maja Sejm uchwalił Ustawę o natychmiastowej izolacji sprawców przemocy domowej. Jest to znaczący krok w tej sprawie, o który od dawna walczyły organizacje walczące z przemocą domową oraz Lewica, która projekt tej ustawy dodała do porządku obrad już do XI posiedzenia Sejmu.Wielki sukces organizacji walczących z przemocą domową

Organizacje, które pomagają ofiarom przemocy domowej oraz wszelkie instytucje walczące o prawa kobiet w tych czasach, bardzo cieszą, że Sejm pochylił się nad tą sprawą i zaczął w tym kierunku działać. Prawniczka ze Słupska, Danuta Wawrowska oraz Joanna Piotrowska przygotowały projekt, który zawierał zmiany, jakie należy wprowadzić w ustawie o policji, aby miała ona odpowiednie uprawnienia w stosunku do oprawców. Posłanka Lewicy Anita Kucharska- Dziedzic jest szefową Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, która bardzo mocno walczyła w tej sprawie i jak widać, robiła to skutecznie.Sejm pomógł ofiarom przemocy domowej


W polskim prawie jak dotąd, policja nie miała możliwości prawnych, aby już podczas interwencji mogła zabrać sprawcę przemocy domowej i odizolować ją od swoich ofiar. Dzięki takiej luce w prawie sprawcy czuli się bezkarni i mogli nadal gnębić fizycznie i psychicznie swoje ofiary, którymi często są rodzice, dzieci czy małżonkowie. Na razie o izolację można się było starać tylko drogą sądową, która mogła się ciągnąć nawet latami, w czasie których przemoc nadal by trwała, a nawet mogłaby się nasilić.

Zdjęcie Przemoc domowa i natychmiastowa izolacja sprawcy. Sejm uchwalił ustawę #2

Uchwalenie tej ustawy daje policji i Żandarmerii Wojskowej prawo do wystosowania nakazu, ze skutkiem natychmiastowym, nakazującego opuszczenie wspólnie zamieszkałego domostwa i jego otoczenia przez sprawców przemocy. Taki nakaz jest wiążący przez dwa tygodnie, a o jego dalsze przedłużenie może w sądzie wnioskować ofiara przemocy domowej. Służby porządkowe mają za zadanie również sprawdzać, czy wydany nakaz nie jest łamany i czy oprawca nie zbliża się do ofiary. Takie postępowanie ograniczy dalsze występowanie przemocy domowej, a ofiary będą się czuć bezpieczniej, wiedząc, że służby porządkowe są w stanie realnie im pomóc.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną