Przyłbice zamiast maseczek ochronnych- czy możemy je nosić?

Przyłbice zamiast maseczek ochronnych- czy możemy je nosić?

Nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, obowiązuje w Polsce od 16 kwietnia, aż do odwołania. Jednak nie oznacza to, że musimy nosić wyłącznie maseczki ochronne. Twarz możemy równie dobrze zasłonić chustką, apaszką, szalikiem lub jakimkolwiek innym elementem stroju. Czy możemy nosić też plastikowe przyłbice ochronne? Czy chronią przed koronawirusem?

Zdjęcie Przyłbice zamiast maseczek ochronnych- czy możemy je nosić? #1

Obowiązek zasłaniania ust i nosa

Zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i przenoszeniu go z osób, przechodzących zakażenie bezobjawowo. Osoby te nieświadomie mogą przenosić chorobę, na zdrowych ludzi, stąd obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Czy przyłbice chronią przed koronawirusem?

Plastikowe przyłbice stanowią istotny element stroju ochronnego i są dobrym sposobem obrony przed zakażeniem COVID-19. Zbudowane są z zasłaniającej twarz, przejrzystej, nieparującej osłony, posiadają szeroką gumę, trzymającą przyłbicę na głowie i miękką pianę w okolicy czoła dla zapewnienia większego komfortu noszenia. Przyłbice stanowią barierę przed koronawirusem, obecnym w drobinkach śliny i pary wodnej, wydobywających się z ust chorych osób.

Zdjęcie Przyłbice zamiast maseczek ochronnych- czy możemy je nosić? #2

Kto powinien je nosić?

Polecane są zwłaszcza osobom pracującym w służbie zdrowia, a także pracownikom sklepów i aptek. Warto zakładać je w połączeniu z maseczką ochronną i jednorazowymi rękawiczkami, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko zakażenia się COVID-19. Przyłbice mogą być także stosowane przez wszystkich, zamiast maseczek i noszone w miejscach publicznych.

Zdjęcie Przyłbice zamiast maseczek ochronnych- czy możemy je nosić? #3

Chroń siebie i innych

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową w czasie bezpośredniego kontaktu z chorą osobą lub pośrednio, gdy dotkniemy powierzchni, na których się osadził. Koronawirus może utrzymywać się w postaci niewidocznego aerozolu w powietrzu, nawet do trzech godzin! Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: ograniczenie kontaktów z innymi, zachowanie odstępu i zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych.

Patrycja

Polecane