Maseczki obowiązkowe w pracy- poznaj zasady

Patrycja
Newsy
02.12.2020 14:06
Maseczki obowiązkowe w pracy- poznaj zasady

Od soboty 28 listopada 2020 roku, w miejscu pracy obowiązkowo musimy nosić maseczki ochronne, zasłaniające nos i usta. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują i czy trzeba nosić je przez cały dzień i w każdym pomieszczeniu na terenie zakładu pracy.

Zdjęcie Maseczki obowiązkowe w pracy- poznaj zasady #1

Kolejne ograniczenia w związku z pandemią

W czwartek 26 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało kolejne Rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Zmienione zostały w nim zasady dotyczące noszenia maseczek ochronnych w miejscu pracy.

Maseczki obowiązkowe w pracy

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od soboty 28 listopada 2020 roku, w miejscu pracy obowiązkowo musimy nosić maseczki lub przyłbice ochronne. Zasłanianie nosa i ust będzie obowiązkowe, „w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba”. Oznacza to, że maseczki trzeba będzie nosić także w biurze, do którego nie mają wstępu osoby z zewnątrz.

Zdjęcie Maseczki obowiązkowe w pracy- poznaj zasady #2

Kontrowersje wokół przepisu

Do tej pory maseczki ochronne musieli nosić jedynie pracownicy, którzy zajmowali się bezpośrednią obsługą klientów i interesantów, np. w urzędach, gastronomii i sklepach. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, maseczki będą musieli zakładać wszyscy na terenie zakładu pracy. Będziemy musieli je zakładać w każdych okolicznościach, jeśli nie jesteśmy jedyną osobą na terenie zakładu.

Czy maseczki trzeba nosić we wszystkich pomieszczeniach?

Nowy przepis budzi kontrowersje w związku z tym, gdzie trzeba nosić obowiązkowe maseczki ochronne. Pojawiają się wątpliwości w związku tym, co oznacza pojęcie „miejsce ogólnodostępne”. Nie sprecyzowano, czy to teren zakładu pracy do którego maja dostęp osoby postronne, spoza firmy, czy pracownicy.

Maseczki nawet w stołówce

Jak się okazuje maseczki ochronne, zasłaniające nos i usta będziemy musieli nosić także w stołówce. Nawet jeśli zostanie zachowany stosowny dystans pomiędzy pracownikami, to i tak przepis nakazuje nam zasłanianie nosa i ust… Wydaje się, że w tej kwestii jest niedopracowany i będzie wymagać wprowadzenia poprawek.

Zdjęcie Maseczki obowiązkowe w pracy- poznaj zasady #3

Kto nie musi nosić maseczek?

Nowe rozporządzenie przewiduje kilka wyjątków. Jest ich jednak niewiele. Maseczek ochronnych nie będą musieli nosić kierowcy środków transportu publicznego, o ile są skutecznie oddzieleni od pasażerów, piloci w kabinie samolotu, personel przebywający w kabinie pilota, osoby sprawujące kult religijny, sędziowie i trenerzy w trakcie zawodów sportowych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną