Od soboty 28 listopada 2020 roku, w miejscu pracy obowiązkowo musimy nosić maseczki ochronne, zasłaniające nos i usta. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują i czy trzeba nosić je przez cały dzień i w każdym pomieszczeniu na terenie zakładu pracy.
Kolejne ograniczenia w związku z pandemią
W czwartek 26 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało kolejne Rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Zmienione zostały w nim zasady dotyczące noszenia maseczek ochronnych w miejscu pracy.
Maseczki obowiązkowe w pracy
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od soboty 28 listopada 2020 roku, w miejscu pracy obowiązkowo musimy nosić maseczki lub przyłbice ochronne. Zasłanianie nosa i ust będzie obowiązkowe, „w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba”. Oznacza to, że maseczki trzeba będzie nosić także w biurze, do którego nie mają wstępu osoby z zewnątrz.
Kontrowersje wokół przepisu
Do tej pory maseczki ochronne musieli nosić jedynie pracownicy, którzy zajmowali się bezpośrednią obsługą klientów i interesantów, np. w urzędach, gastronomii i sklepach. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, maseczki będą musieli zakładać wszyscy na terenie zakładu pracy. Będziemy musieli je zakładać w każdych okolicznościach, jeśli nie jesteśmy jedyną osobą na terenie zakładu.
Czy maseczki trzeba nosić we wszystkich pomieszczeniach?
Nowy przepis budzi kontrowersje w związku z tym, gdzie trzeba nosić obowiązkowe maseczki ochronne. Pojawiają się wątpliwości w związku tym, co oznacza pojęcie „miejsce ogólnodostępne”. Nie sprecyzowano, czy to teren zakładu pracy do którego maja dostęp osoby postronne, spoza firmy, czy pracownicy.
Maseczki nawet w stołówce
Jak się okazuje maseczki ochronne, zasłaniające nos i usta będziemy musieli nosić także w stołówce. Nawet jeśli zostanie zachowany stosowny dystans pomiędzy pracownikami, to i tak przepis nakazuje nam zasłanianie nosa i ust… Wydaje się, że w tej kwestii jest niedopracowany i będzie wymagać wprowadzenia poprawek.
Kto nie musi nosić maseczek?
Nowe rozporządzenie przewiduje kilka wyjątków. Jest ich jednak niewiele. Maseczek ochronnych nie będą musieli nosić kierowcy środków transportu publicznego, o ile są skutecznie oddzieleni od pasażerów, piloci w kabinie samolotu, personel przebywający w kabinie pilota, osoby sprawujące kult religijny, sędziowie i trenerzy w trakcie zawodów sportowych.