Czy szef może wysłać pracownika na badania, jeśli podejrzewa koronawirusa?

Czy szef może wysłać pracownika na badania, jeśli podejrzewa koronawirusa?

W dobie pandemii koronawirusa, wiele firm walczy o utrzymanie się na rynku i przetrwanie. Supermarkety, firmy dostawcze, produkcyjne, magazyny i centra dystrybucyjne pracują natomiast pełną parą. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom jest najwyższym priorytetem.

Zdjęcie Czy szef może wysłać pracownika na badania, jeśli podejrzewa koronawirusa? #1

Co zrobić, gdy jeden z pracowników może mieć koronawirusa? Jak ograniczyć ryzyko zainfekowania pozostałych? Czy szef może wysłać na badania lekarskie, jeśli podejrzewa, że pracownik jest zarażony COVID-19?

Czy można przeprowadzić zapobiegawczo test na koronawirusa?

Niestety nie ma możliwości, żeby profilaktycznie wykonać test na koronawirusa, jeśli podejrzewamy, że jeden z pracowników może być zakażony. Nie da się zapobiegawczo wykonać testu, by zmniejszyć ryzyko zakażenia pozostałych pracowników w firmie. Testy na obecność koronawirusa aktualnie przeprowadzane są jedynie osobom, które same zgłaszają objawy choroby.

Zdjęcie Czy szef może wysłać pracownika na badania, jeśli podejrzewa koronawirusa? #2

Kiedy można wysłać pracownika na badania?

Jednak pracodawca ma prawo odsunąć pracownika od obowiązków i skierować na kontrolne badania lekarskie, gdy widzi u niego zagrożenie zdrowotne. Objawy świadczące o koronawirusie, jak wysoka gorączka, osłabienie organizmu, kaszel, katar i ból mięśni, mogą być takim właśnie powodem. Przy złym stanie zdrowia, pracownik traci możliwość wykonywania swojej pracy i może być skierowany przez szefa na badania lekarskie.

Pomiar temperatury pracowników

Pracodawcy zastanawiają się, jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników i nie dopuścić do sytuacji, by jedna osoba zainfekowała pozostałych i przez to praca firmy została wstrzymana. Wiele firm nie może sobie pozwolić na skierowanie pracowników do wykonywania pracy zdalnej z domu. W przedsiębiorstwach produkcyjnych, magazynach i centrach dystrybucyjnych codziennie przychodzą do pracy setki osób. Jak sprawdzić ich stan zdrowia? Obecnie najlepszą metodą będzie codzienny pomiar temperatury każdego z pracowników, przed rozpoczęciem przez niego pracy.

Zdjęcie Czy szef może wysłać pracownika na badania, jeśli podejrzewa koronawirusa? #3

Nie narażaj siebie i współpracowników

Pamiętajmy, aby w miejscu pracy przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa. Regularnie myć ręce, ciepłą wodą z mydłem, odkażać je płynem antybakteryjnym, nosić maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe, zachowywać odstęp co najmniej 2 metrów od pozostałych pracowników. Jeśli występują u Ciebie objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem, nie narażaj innych! Jak najszybciej poinformuj o tym pracodawcę i koniecznie pozostań w domu. Skontaktuj się telefonicznie z najbliższym oddziałem szpitala zakaźnego lub stacji sanepid, a tam zostaniesz poinformowany, jakie kroki podjąć w tej sytuacji.

Patrycja

Polecane