Ochrona przed koronawirusem. Nosić maseczki czy nie?

Ochrona przed koronawirusem. Nosić maseczki czy nie?

W sieci i telewizji pojawia się masa sprzecznych informacji na temat konieczności noszenia maseczek w czasie epidemii. Czy osoby zdrowe powinny je zakładać? Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Zdjęcie Ochrona przed koronawirusem. Nosić maseczki czy nie? #1

Zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyjaśnia: maseczki należy nosić jedynie wtedy, gdy masz kontakt osobami z podejrzeniem koronawirusa lub w związku z pracą i codzienną aktywnością jesteś narażony na większe ryzyko zakażenia. Racjonalne jest także noszenie maseczek przez osoby szczególnie narażone (po 65. roku życia lub przewlekle chore) w miejscach publicznych, gdzie mogą zetknąć się z zakażonymi.

Maski dla zakażonych i służby zdrowia

Wytyczne organów zdrowia na całym świecie, pokrywają się: maski powinny nosić osoby zarażone, z objawami infekcji i te pracujące w służbie zdrowia.

Osoby zdrowe nie muszą ich nosić

Lekarze odradzają noszenie masek przez zdrowe osoby. Wynika to z faktu ograniczonych zasobów, które powinny być zachowane dla chorych i służby zdrowia. Nie ma także jednoznacznych dowodów, że noszenie masek w miejscach publicznych, zwiększa ochronę przed koronawirusem.

Zdjęcie Ochrona przed koronawirusem. Nosić maseczki czy nie? #2

Pamiętajmy, że niewłaściwe stosowanie maseczek i wielokrotne stosowanie jednorazowych materiałów, może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa, a nawet zwiększać ryzyko infekcji.

Patrycja

Polecane