Kiedy można dostać odszkodowanie za potrącenie na pasach?

Sponsorowany
Prawo
18.08.2023 9:36
Kiedy można dostać odszkodowanie za potrącenie na pasach?

Odszkodowanie za potrącenie pieszego na pasach może się różnić w zależności od wielu czynników. Kiedy najczęściej wypłacane są tego typu odszkodowania? Jaka jest ich średnia wysokość?

 

Kto może otrzymać odszkodowanie za potrącenie na pasach?

Osoby, które doznały urazów lub zniszczenia mienia na skutek potrącenia na pasach mają prawo do odszkodowania za wydatki medyczne, ból i cierpienie, utracone zarobki i inne szkody.

 

Takie odszkodowanie za potrącenie na pasach jest wypłacane najczęściej z posiadanego przez sprawcę ubezpieczenia, dlatego też wtedy przekazuje je towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto jednak wskazać, że jeśli sprawca nie był ubezpieczony, również można ubiegać się o otrzymanie świadczenia z UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który następnie występuje z regresem do sprawcy, aby odzyskać od niego środki.

 

W niektórych przypadkach również istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie z własnej polisy ubezpieczeniowej, które ma na celu ochronę w sytuacjach, w których winny kierowca został niezidentyfikowany.

 

Kiedy wypłacane są odszkodowania za potrącenie na pasach?

Należy pamiętać o tym, że odszkodowanie za potrącenie na pasach wypłacane jest jedynie wtedy, gdy potrącona osoba nie doprowadziła własnymi czynami do tego właśnie zdarzenia. Wobec tego wina musi leżeć wtedy po stronie drugiej strony, na przykład kierowcy samochodu, który nie zachował należytej ostrożności albo prowadził pod wpływem alkoholu.

 

Otrzymanie odszkodowania za potrącenie na pasach nie będzie możliwe między innymi wtedy, gdy pieszy przekraczał pasy na czerwonym świetle albo przechodził przez drogę w miejscu niedozwolonym i wtargnął pod pojazd. Także wypłata może być zakwestionowana wtedy, gdy dana osoba przekraczała pasy i korzystała w tym czasie z telefonu komórkowego.

 

Sprawca zdarzenia – jak go znaleźć?

Gdy kierowca, który doprowadził do zdarzenia, został zidentyfikowany, w takim przypadku otrzymanie najczęściej nie będzie żadnym problemem.

 

Jeśli jednak kierowca uciekł, ale na miejscu potrącenia znajdowali się świadkowie, albo ma się nagranie z kamery samochodowej, które może pomóc zidentyfikować osobę odpowiedzialną, informacje te mogą mieć kluczowe znaczenie dla pomocy organom ścigania w ich dochodzeniu. Może to zwiększyć szanse na zlokalizowanie kierowcy i pociągnięcie go do odpowiedzialności, potencjalnie prowadząc do odszkodowania w drodze postępowania sądowego.

 

Jaką wysokość może mieć odszkodowanie za potrącenie?

Zazwyczaj odszkodowanie za potrącenie na pasach jest wypłacane w kwotach od 5 tys. do 50 tys. złotych, natomiast zdarza się, że kwoty te są znacznie wyższe przy większych stratach czy śmierci.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną