Już niedługo nowe prawo! Ma chronić Polaków! Zobacz jak?

Martyna
Prawo
17.08.2023 20:44
Już niedługo nowe prawo! Ma chronić Polaków! Zobacz jak?

Pod koniec sierpnia wchodzi w życie nowe prawo dotyczące zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że ma to być dodatkowa ochrona Polaków przed oszustami. Co się zmieni? 

Nowe przepisy 

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej zacznie obowiązywać pod koniec sierpnia bieżącego roku. Nowe przepisy mają znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo Polaków w sieci.  

Regulację mają na celu ograniczyć: 

  • Liczbę fałszywych SMS - ów 
  • Liczbę fałszywych połączeń  
  • Przesyłanych linków, które mają za zadanie wyłudzenie danych i pieniędzy 

Od momentu wejścia w życie przepisów firmy telekomunikacyjne będą miały obowiązek rozpoczęcia działań, które będą przeciwdziałać oszustwom. Na ich wdrożenie będą miały czas od 6 do 12 miesięcy. 

Zadania operatorów 

Pod koniec miesiąca do zadań operatorów telekomunikacyjnych będzie należało blokowanie podejrzanych połączeń oraz SMS - ów. Ponadto firmy będzie obowiązywało wprowadzenie mechanizmów uwierzytelnienia SPF/DKIM/DMARC, które zminimalizuje ryzyko oszustwa.  

Co więcej, prawo zakłada wprowadzenie szczególnej ochrony przed: 

  • Głuchymi telefonami 
  • Osobami podszywającymi się pod banki/firmy/instytucje 
  • Blokowanie SMS - ów, w których adresat podszywa się pod kuriera/bank/firmę 

Urząd Komunikacji Elektronicznej 

W związku z nowymi formami ochrony Urząd Komunikacji Elektronicznej ma obowiązek wprowadzenia wykazu numerów, które będą służyć do odbierania podejrzanych połączeń. W praktyce takie działania zmniejszą ryzyko wyłudzeń danych i pieniędzy wielu Polaków. 

Wnioski o wpisanie numeru do rejestru będą mogły złożyć m.in. banki, instytucje finansowe oraz operatorzy telekomunikacji.  

Nie daj się oszukać! 

Współcześnie większość z nas posiada swoje dane, dokumenty, konta bankowe w Internecie. Łatwy i szybki dostęp do wielu funkcji sprawił, że wiele osób zapomina, ile zagrożeń czeka w sieci.  Wraz z rozwojem technologii wzrosły cyberprzestępstwa, które według prawa są nielegalnymi działaniami popełnianymi za pomocą technik komputerowych.     

Według statystyk policyjnych tylko w 2020 r. było aż 55 tys. cyberprzestępstw. Ponadto z roku na rok liczba ta się zwiększa. Dane pokazują, że:   

Jednym z najczęstszych przestępstw w cyberprzestrzeni jest tzw. phishing, czyli kradzież danych. Coraz więcej jest przypadków włamań do baz danych firm, w których są numery PESEL, adresy zwykłe i IP, numery telefonów itp., bo są one bardzo poszukiwane na przestępczym rynku” - gazetapolicja.pl   

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną