Prezydent Duda podpisał kluczową ustawę! Nadchodzą zmiany na drogach!

Justyna
Prawo
24.06.2023 16:15
Prezydent Duda podpisał kluczową ustawę! Nadchodzą zmiany na drogach!

W piątek, prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod kluczową ustawą, która wywoła rewolucję na polskich autostradach. Przepisy wprowadzają dwie istotne zmiany, które z pewnością wpłyną na życie kierowców w całym kraju!

Zmiany na drogach

Zgodnie z informacją przekazaną przez minister Małgorzatę Paprocką, ustawa wejdzie w życie już 1 lipca, otwierając nowy rozdział w historii polskiego transportu drogowego. Projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury, a po uchwaleniu przez Sejm 26 maja, został przyjęty przez Senat bez żadnych poprawek.

Koniec z opłatami

Najważniejszą zmianą, która wzbudziła największe emocje, jest zniesienie opłat za przejazd państwowymi autostradami dla kierowców pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, co obejmuje samochody osobowe oraz motocykle. To ogromna ulga dla milionów podróżujących po polskich drogach, którzy już nie będą musieli się martwić o koszty przemieszczania się autostradami. Warto jednak podkreślić, że opłaty nadal będą pobierane od pojazdów ciężarowych oraz autobusów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Decyzja o zniesieniu opłat za przejazd autostradami ma na celu utrzymanie bądź zwiększenie możliwości komunikacyjnych obywateli oraz zmniejszenie faktycznych wydatków, które ponoszą kierowcy samochodów osobowych. Szacuje się, że roczne koszty podróży po autostradach dla kierowców samochodów osobowych mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Zniesienie tych opłat stanowi zatem ulgę dla portfela wielu osób.

Wyprzedzanie będzie niedozwolone

Druga ze zmian, czyli zakaz wyprzedzania ciężarówek na trasach szybkiego ruchu budzi mieszane uczucia. Z jednej strony, ma on na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, ograniczając zachowania negatywne, takie jak blokowanie lewego pasa ruchu czy przekraczanie dopuszczalnej prędkości przez ciężarówki. Z drugiej strony, niektórzy eksperci obawiają się, że zakaz ten może prowadzić do większych zatorów i trudności w płynnym przemieszczaniu się.

Mieszane reakcje społeczeństwa

Decyzja prezydenta Dudy o podpisaniu ustawy spotkała się z mieszanymi reakcjami społeczeństwa. Zwolennicy zmian uznają te kroki jako wyraz troski o obywateli i poprawę warunków podróżowania. Ich zdaniem to kolejny krok w transformacji polskiego systemu transportowego i odpowiedź na oczekiwania społeczeństwa.

Z kolei niektórzy eksperci wskazują na potencjalne skutki finansowe dla Krajowego Funduszu Drogowego. Szacuje się, że roczne przychody z opłat ulegną zmniejszeniu o około 200 milionów złotych, co stanowi około 2,5 procent dochodów Funduszu. Ministerstwo Infrastruktury zapewnia jednak, że odpowiednie działania zostaną podjęte, aby zrekompensować tę stratę i zapewnić odpowiednie finansowanie na utrzymanie i rozwój polskiej infrastruktury drogowej.

Mimo tych kontrowersji, jedno jest pewne - nadchodzą zmiany na autostradach. Będzie to test dla kierowców, ale też szansa na bardziej płynny i bezpieczny ruch drogowy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną