Masz ten rodzaj nieruchomości? Czeka na Ciebie podatek od deszczu wraz z odsetkami!

Justyna
Prawo
22.06.2023 21:51
Masz ten rodzaj nieruchomości? Czeka na Ciebie podatek od deszczu wraz z odsetkami!

Wielu właścicieli nieruchomości w Polsce nadal nie jest świadomych istnienia podatku od deszczu. Brak wiedzy na ten temat może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami!

Podstawa prawna

Zgodnie z artykułem 269 i 272 ust. 8 ustawy Prawa wodnego, podatek od deszczu jest opłatą za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Dotyczy on nieruchomości, na których powierzchnia biologicznie czynna została zabudowana w stopniu uniemożliwiającym swobodne zatrzymywanie wód deszczowych. Przez retencję rozumie się zdolność terenu do gromadzenia wody i jej zatrzymywania przez dłuższy czas w środowisku.

Obowiązek zapłaty podatku od deszczu dotyczy posiadaczy nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3500 m2, które nie są podłączone do kanalizacji i na których 70% powierzchni biologicznie czynnej jest pokryte betonem lub innymi nieprzepuszczalnymi materiałami. W praktyce oznacza to, że należności uregulować będą musieli posiadacze wielkich willi ze znacznym zabetonowanym obszarem, bądź przedsiębiorcy dysponujący nieruchomością o dużej powierzchni.

Wysokość opłaty

Stawki podatku od deszczu nie są jednolite, bowiem ustalają je władze lokalne. Przedział stawek wynosi od 0,05 zł do 1 zł za 1 m2 na rok. Istnieje również możliwość uniknięcia maksymalnej opłaty poprzez podjęcie odpowiednich działań, takich jak:

  • zakup zbiornika na wodę deszczową,
  • wybudowanie urządzeń małej retencji,
  • usunięcie zbędnych elementów betonowych,
  •  nasadzenie pasów trawy między powierzchnią wybrukowaną.

Aby zmniejszyć lub uniknąć podatku od deszczu, właściciele nieruchomości mogą rozważyć również przyłączenie wolnych od zabudowy działek do nieruchomości nadmiernie zabudowanych, co pozwoli na objęcie ich jedną księgą wieczystą.

Naruszenie przepisów i konsekwencje

Władze lokalne rzadko przypominają o konieczności opłacania tego podatku, co jeszcze bardziej utrudnia właścicielom nieruchomości zrozumienie swoich obowiązków podatkowych. Warto podkreślić jednak, że brak świadomości obowiązku zapłaty podatku od deszczu nie zwalnia z odpowiedzialności.

W związku z tym wielu właścicieli nieruchomości może być narażonych na konsekwencje prawne. Zwłaszcza, że danina może być wyegzekwowana nawet za ostatnie pięć lat. W 2023 roku należy liczyć się ze szczególną intensyfikacją tych działań, gdyż podatek obowiązuje właśnie od 5 lat (od 2018 r.). Co ważne, konieczne może być uregulowanie nie tylko samej opłaty, ale również dodatkowych kosztów z tytułu odsetek.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną