Ministerstwo Finansów ogłosiło, że planuje wdrożenie zmian związanych z interpretacjami podatkowymi. Podatnicy muszą mieć na uwadze ważny termin!
Wyjaśniamy, czym jest interpretacja podatkowa
Aby rozjaśnić temat, przypomnimy na wstępnie, czym jest interpretacja podatkowa.
Interpretacja podatkowa to oficjalne stanowisko organu podatkowego w odniesieniu do zastosowania przepisów prawa podatkowego w określonych okolicznościach faktycznych.
Może dotyczyć zarówno konkretnych sytuacji podatkowych, jak i ogólniejszych kwestii związanych z zasadami opodatkowania.
Interpretacje podatkowe pomagają podatnikom zrozumieć swoje prawa i obowiązki w świetle obowiązującego prawa.
Prawo podatkowe często jest skomplikowane i niejednoznaczne. Z tego względu podatnicy mogą mieć trudności z prawidłowym zrozumieniem i zastosowaniem przepisów w swoich konkretnych sytuacjach. Interpretacja podatkowa ma na celu wyjaśnienie tych przepisów i ułatwienie podatnikom podejmowanie decyzji związanych z ich zobowiązaniami podatkowymi.
Interpretacja podatkowa może być użytecznym narzędziem dla podatników, którzy chcą uniknąć niepewności i ryzyka związanego z nieprawidłowym zastosowaniem prawa podatkowego.
Podatnicy stracą swoje interpretacje!
Resort Finansów ogłosił, że usunie wszystkie interpretacje podatkowe starsze niż 5 lat.
Zmiany mają zostać wdrożone 1 stycznia 2024 roku. To właśnie w tym dniu stracą ważność interpretacje indywidualne, które zostały wydane przed 1 stycznia 2029 r.
Złóż szybko nowy wniosek!
Osoby, które mają interpretację indywidualną sprzed 2019 roku i korzystają z jej mocy prawnej, muszą złożyć wniosek o wydanie nowej!
Można to zrobić od razu, nie trzeba czekać na wdrożenie nowych przepisów.
Szybsze złożenie wniosku pozwoli także na uniknięcie podwyżek opłat za wydanie interpretacji!
Nowe przepisy zakładają bowiem, że opłata od wniosku wzrośnie dla przedsiębiorców 10-krotnie (z 40 złotych do 400 złotych). Duże firmy będą musiały zapłacić nawet 2800 złotych.
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?
W Polsce, aby uzyskać interpretację indywidualną, podatnik musi złożyć pisemny wniosek do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wniosek powinien zawierać dokładny opis sytuacji faktycznej, w odniesieniu do której podatnik poszukuje interpretacji, oraz wskazanie konkretnych przepisów prawa, które mają zostać zinterpretowane.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ma obowiązek wydać decyzję w ciągu określonego terminu, który zazwyczaj wynosi 3 miesiące od dnia złożenia wniosku. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych, ale podatnik ma prawo odwołać się od niej do sądu administracyjnego.