Alarmujące wieści dla pracowników! Nadchodzą masowe badania! Czy jesteś przygotowany?

Martyna P.
Prawo
23.06.2023 8:54
Alarmujące wieści dla pracowników! Nadchodzą masowe badania! Czy jesteś przygotowany?

Już 1 lipca 2023 roku zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. W związku z tym na pracowników czeka sporo zmian.

 

 

Zniesienie stanu zagrożenia epidemiologicznego

Przypomnijmy, że stan epidemii funkcjonował w Polsce od 20 marca 2020 roku.

Pod koniec kwietnia 2022 roku Adam Niedzielski ogłosił, że stan epidemii przejdzie w połowie maja 2022 roku w stan zagrożenia epidemiologicznego (który funkcjonuje do dziś).

Zniesienie stanu epidemii rząd uzasadnił poprawą stanu epidemiologicznego w Polsce, zmniejszeniem gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszeniem liczby osób hospitalizowanych.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Podczas pandemii Covid-19 funkcjonowało sporo przepisów przejściowych. Wiele z nich było ograniczonych podczas obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że 1 lipca 2023 roku stan ten zostanie zniesiony.

 

Zdjęcie Alarmujące wieści dla pracowników! Nadchodzą masowe badania! Czy jesteś przygotowany? #1

Nadchodzą zmiany w przepisach!

 

  • Wracają obowiązkowe badania okresowe

Przypomnijmy, że w związku z epidemią, obostrzeniami i ograniczonym dostępem do lekarzy w 2020 roku podjęto decyzję o poluzowaniu dotychczasowych przepisów. 

Dlatego też od marca 2020 pracodawcy nie musieli wystawiać skierowań na badania.

Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego wróci obowiązek wykonywania badań okresowych.

Po wdrożeniu zmian pracodawcy będą mieli pół roku na wystawienie skierowania.

 

  • Zmiany w pracy zdalnej

Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego przestaną obowiązywać przepisy dotyczące pracy zdalnej. Zgodnie z art. 3 Ustawy (ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) pracodawca mógł polecić pracownikowi wykonywanie przez określony czas pracy zdalnej.

 

  • Zamiany w wysokości odpraw i odszkodowań

Przypomnijmy, że dotychczas przedsiębiorcy, którzy byli dotknięci skutkami epidemii, wypłacali świadczenie w wysokości do dziesięciokrotności minimalnej pensji za pracę (chodzi o ustanie stosunku pracy).

Po wdrożeniu zmian zostanie zniesiony przepis ograniczający wysokość odszkodowania, czy odprawy.

 

  • Zmiany w urlopach zaległych

Po oficjalnym ogłoszeniu decyzji przestaną obowiązywać zasady udzielania zaległego urlopu.

Przypomnijmy, że dotychczas pracodawca mógł nie zaakceptować planu urlopowego pracownika. Mógł udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 30 dni (w wybranym przez siebie czasie/terminie).

Po wdrożeniu zmian wygaśnie przepis, który umożliwia pracodawcom wysłanie pracowników na urlop wypoczynkowy w wybranym przez siebie terminie, bez ich zgody i z pominięciem planu urlopów (art. 15gc ustawy covidowej).

 

Te przepisy zostaną z nami na dłużej!

Mimo zbliżającego się końca stanu zagrożenia epidemiologicznego, rząd nie zlikwidował dwóch dni wolnych od pracy dla honorowych dawców krwi (Przypomnijmy, że dodatkowy dzień wprowadzono wcześniej na czas pandemii koronawirusa. Przed jej wybuchem przysługiwał jeden dzień wolnego). 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną